به گزارش ختم کلام، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به نامگذاری یازدهم آذر برابر با یازدهم دسامبر به نام روز جهانی ایدز، گفت: امسال این روز در سراسر دنیا با شعار « همبستگی جهانی، مسوولیت مشترک » گرامی داشته می شود.

 آبتین حیدر زاده با بیان اینکه در ایران از یازدهم تا هفدهم آذر ماه امسال به عنوان  هفته اطلاع رسانی ایدز نامگذاری شده است، افزود: آسیب های اجتماعی و عوامل مرتبط با آن یکی از مهمترین چالش های پیش رو در حوزه های گوناگون اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است و یکی از بیماری های واگیر که ارتباط تنگاتنگی با بخشی از این آسیب ها دارد بیماری ایدز است.

وی ادامه داد: همین موضوع موجب شده است نظام مراقبت اچ ای وی و برنامه های کنترل و پیشگیری از این بیماری با خدمات کاهش آسیب و رفع آسیب های اجتماعی همراه شود تا در کنار آموزش بیماری و تاکید بر راه های انتقال و پیشگیری از آن، درمان صحیح بیماران اچ آی وی مثبت با در نظر گرفتن کاهش احتمال انتقال بیماری بتواند نقش مهمی در پیشگیری و کنترل آن ایفا نماید.

این مسئول، شناسایی حداکثری بیماران موجود را در این زمینه بااهمیت خواند و گفت: تخمین زده می‌ شود که بیش از ۶۰ هزار بیمار زنده در کشور با عفونت اچ آی وی زندگی می کنند، در صورتی که بر اساس آخرین آمار تاکنون حدود ۲۲ هزار  نفر بیمار زنده شناسایی و ثبت شده اند که از این میان ۱۵ هزار  نفر تحت مراقبت و درمان هستند.

حیدر زاده خاطر نشان کرد: این در حالیست که تمامی کشورهای جهان متعهد شده اند تا سال ۱۴۱۰ شمسی به هدف مهم شناسایی۹۰ درصد بیماران موجود دست یابندکه تاکنون ۹۰ درصد افراد شناسایی شده  را تحت درمان به موقع و موثر قرار داده و در ادامه سطح ویروس در خون ۹۰ درصد افراد تحت درمان، کنترل شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان ر وز جهانی ایدز و هفته ملی اطلاع رسانی اچ آی وی را فرصت مناسبی دانست تا عموم مردم علاوه بر آشنایی با عفونت اچ آی وی و بیماری ایدز، از برنامه ها و خدمات دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز آگاهی یابند و در صورت نیاز، از خدمات مشاوره و آزمایش رایگان اچ آی وی بهره مند شوند.

حیدرزاده بابیان اینکه شعار روز جهانی ایدز  از سوی سازمان جهانی بهداشت تحت عنوان  « همبستگی جهانی، مسوولیت مشترک » نامگذاری شده است ،  گفت: این انتخاب نشان دهنده اهمیت همکاری های همه جانبه سازمان ها و ادارات مرتبط است.

وی همچنین با اشاره به برنامه های انجام شده و اقدامات دانشگاه در پیشبرد اهداف پیشگیری از این بیماری و شناسایی موارد ابتلا، از زحمات تمامی تلاشگران عرصه سلامت به ویژه گروه مراقبت بیماری های واگیر  که در سطوح مختلف به ارائه خدمات می پردازند ، قدردانی کرد.