به گزارش ختم کلام، استاندار گیلان ظهرشنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با تقدیر از اقدامات تلاشگرانه کادر درمان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ، به روند افزایشی شمار مبتلایان در گیلان طی روزهای گذشته نسبت به هفته قبل اشاره و بیان کرد: در جهت رفع این مسئله، لازم است ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی ، اصل خودمراقبتی و دیگر مراقبتی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ارسلان زارع با اشاره به پژوهش های صورت گرفته و اعلام نتایج آن در ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر آنکه ۳۱ درصد از موارد ابتلا به کرونا ناشی از حضور در اجتماعات، دورهمی ها و دیدارهای خانوادگی بوده و سرعت عمل گسترش ویروس در فضای بسته بسیار بیشتر است، این توصیه را مطرح کرد که ضمن پرهیز از حضور در اجتماعات، تهویه هوا و اهمیت آن جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: همکاری مردم در جریان مقابله با بیماری مهم است و شهروندان مهم ترین عامل در مهار ویروس کرونا محسوب می شوند به همین سبب باید زمینه افزایش مشارکت اجتماعی برای جلب همکاری های عمومی فراهم آید و از ظرفیت سمن ها ، گروه های مرجع ، متنفذان فرهنگی و اجتماعی بهره بگیریم.

استاندار گیلان  به تصمیم امروز ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر تعطیلی مشاغل غیرضروری از ساعت ۱۸ به بعد اشاره کرد و گفت: تصمیم گرفته شد که از ۲۰ آبان تا ۲۰ آذرماه فعلا در مراکز استان ها ، به غیر از کسب و کارهایی که مربوط به تأمین مواد غذایی و دارویی مردم هستند، ساعت پایان کار بقیه مشاغل ، ساعت ۱۸ باشد که این محدودیت‌ها به طور قطع می‌تواند به جلوگیری از انتقال سریع بیماری کمک کند.

زارع در ادامه سخنانش با بیان اینکه گیلان در اجرای طرح ملی غربالگری از استان های موفق بود، افزود: بار دیگر اجرای این طرح در استان آغاز می شود و دانشگاه علوم پزشکی و بسیج محلات در انجام آن همکاری موثری داشته باشند.

وی بر لزوم استمرار پایش ها و نظارت ها در جهت اجرای دستورالعمل های ستاد ملی مدیریت کرونا و برخورد جدی با قانون شکنان تاکید کرد و با اشاره به ضرورت کاهش ارتباطات چهره به چهره و سوق دادن آن به سوی ارتباطات در بستر فضای مجازی گفت:  حفظ سلامت خود و جامعه، مهمترین اصل است.

این مسئول به کارگروه رسانه و فضای مجازی و صدا و سیمای مرکز استان تأکید کرد که با تولید محتوای مناسب، نسبت به خطرات دورهمی های خانوادگی و اجتماعات و نقش آنها در گسترش بیماری، آگاهی بخشی کنند.

 زارع همکاری مردم در اجرای سیاست های مقابله ای دولت با کرونا را امری مهم خواند و اضافه کرد: موفقیت در این مسیر، جز با مشارکت و همراهی مردم میسر نمی شود و اولین گام مشارکت نیز اصل خود مراقبتی است؛ به این معنا که تک تک شهروندان پروتکل های بهداشتی و دیگر الزامات توصیه شده را رعایت کرده و دیگران را نیز به مراعات آنها  ، ملزم کنند.