در دیدار شهردار و اعضای شورای شهر رشت با آیت الله فلاحتی

به گزارش ختم کلام، نماینده ولی فقیه در گیلان در دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت با تبریک ایام فرخنده ولادت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار کرد: اگر نشست با اعضای شورا و شهردار رشت بیشتر باشد به نظر می رسد فرآیند کار موثر باشد.

ایت الله رسول فلاحتی، وحدت میان شورای شهر را اثرگذار عنوان کرد و افزود: اعضای شورای شهر ایده های همدیگر را مورد نقد قرار می دهند اما در پایان رسیدن به یک هدف واحد بسیار مهم است و این امر اعضای شورا را از آسیب ها حفظ می کند.

وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر وکلای مردم برای سامان بخشی شهر محسوب می شوند، تصریح کرد: اجرای برنامه ها با اولویت بندی مهم بوده زیرا اولویت ها همیشه در چشم مردم است.

امام جمعه رشت به فعالیت مسئولان گذشته در مجموعه های مختلف اشاره کرد و گفت: هرگز گذشتگان را تخریب نکنید بلکه تلاش داشته باشید ضعف های آنها را جبران کنید.

ایت الله فلاحتی با برشمردن مشکلات و آسیب های شهر رشت، بیان کرد: محیط زیست، پسماند، آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهررود و حاشیه های شهر از اولویت های شهر رشت است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه در جامعه امروزی شهر و روستا به هم گره خورده است، خاطرنشان کرد: آسیب هایی که از روستا به شهر وارد می شود و همچنین آسیب های شهری که به روستا می رسد باید با اولویت بندی بر طرف شود.

آیت الله فلاحتی یادآور شد: همه کارها با پول و سرمایه به سرانجام نمی رسد بلکه بیش از نیمی از هر اقتصادی را تلاش جهادی انسان به پیش می برد.

وی با بیان اینکه فکر، تلاش و همکاری بین متولیان بسیاری از کارها را پیش می برد، اظهار کرد: همت، اراده و تلاش در انجام امور بسیار مهم است.

امام جمعه رشت، نبود نظارت را از گلایه های مردم نسبت به دستگاه ها عنوان کرد و افزود: افزایش نرخ کالا برای مردم دردآور است بنابراین نظارت بر عرضه، توزیع به ویژه در توزیع خرد کالا مهم است.

آیت الله فلاحتی با تاکید براینکه متولیان امر باید دارای دست پاک و فکر پاک باشند، بیان کرد: زیر مجموعه ها نیز باید دارای دست پاک و فکر پاک باشند ضمن اینکه نظارت موجب می شود حواس ها جمع باشد.

وی، یکی از مشکلات را نبود هماهنگی میان مسئولان مربوطه دانست و تصریح کرد: ده ها نهاد و سازمان با شهرداری در ارتباط هستند و ارتباط بین دستگاه ها برای برطرف کردن آسیب های شهری تاثیرگذار است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه در اجرای برنامه ها باید افق ها دیده شود، خاطرنشان کرد: گاهی مواقع آیین نامه ها بخشی نگر هستند در صورتی که در برنامه ریزی ها باید افق ها را ببینند.

آیت الله فلاحتی، ورود شهرداری رشت به وضعیت زمین های نسقی را کار بسیار خوبی ذکر کرد و گفت: ورود شهرداری به وضعیت این زمین ها کارها را برای ساخت و ساز مردم آسان کرده است.

وی با اشاره به اینکه خودصیانتی توسط متولیان بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: آدمی که راست قامت و دارای دست پاک و فکر پاک باشد از هیچکس نمی ترسد.

امام جمعه رشت به تغییر مدیریت شهری در رشت اشاره کرد و یادآور شد: تغییر هر روزه مدیریت مناسب نیست بلکه شهرداری می خواهیم که بماند و برای شهر کار کند.

آیت الله فلاحتی با بیان اینکه شهردار برای سامان بخشی شهر باید همواره در حال ارائه برنامه باشد، اظهار کرد: استفاده از صاحبان ایده بسیار مهم است ضمن اینکه باید اقبال مردم نسبت به شهر را زیاد کنید.

وی، استفاده از ایده شهرداران استان های دیگر به ویژه شهرداران استان های شمالی را مهم ذکر کرد و افزود: ارتقای تعامل شهرداری با اداره های ذیربط در برطرف کردن آسیب های شهری اثرگذار است.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه مدیران شهرداری باید مردم دار باشند، بیان کرد: با مراجعه کنندگان مردمی باید با حوصله و سعه صدر برخورد داشته باشد.

آیت الله فلاحتی با آرزوی موفقیت برای سید محمد احمدی شهردار رشت، تصریح کرد: امیدواریم شهردار در مدت باقی مانده تلاش مضاعفی داشته باشد.

زمینه های پیشرفت شهر رشت مهیا است

شهردار رشت نیز در دیدار مذکور به فرصت داده شده مردم به متولیان در اجرای امور شهری اشاره کرد و گفت: زمینه های پیشرفت شهر رشت مهیا است.

سید محمد احمدی با اشاره به موانع توسعه شهری، بیان کرد: باید بپذیریم که مدیریت شهری با این قوانینی که در کشور حاکم است، پاسخگو نیست و مدیریت یکپارچه شهری در ایران وجود ندارد.

وی اضافه کرد: سازمان ها باید براساس قانون تبعیت داشته باشند و تمام تقصیرها را به عهده شهرداری ندانند.

شهردار رشت با بیان اینکه فصل سرما را در پیش داریم، تصریح کرد: شهرداری رشت از لحاظ ماشین آلات در وضعیت بدی قرار دارد ضمن اینکه توقع هایی از دستگاه های مختلف داریم و باید به این توقع ها توجه شود.

احمدی به ابرچالش های شهر رشت اشاره کرد و یادآور شد: نبود برنامه محوری و پسماند از ابرچالش های شهر رشت محسوب می شوند.

وی ادامه داد: در راستای معضل پسماند سه پروژه زباله سوز، تصفیه خانه شیرابه و ارتقای ظرفیت کارخانه کمپوست را در برنامه داریم.

احمدی با اشاره به اینکه شهرداری رشت در ساختار اداری مشکل دارد، بیان کرد: ساختار اداری شهرداری رشت باید اصلاح شود ضمن اینکه کارکنان باید نسبت به شرح وظایف توجیه شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در دیدار مذکور با بیان اینکه شهرداری به تنهایی نمی تواند تمام مشکلات را برطرف کند، اظهار کرد: نهادهای مختلف باید شهرداری را همراهی کنند.

احمد رمضانپور نرگسی به قوانین در راستای ملزم کردن دستگاه ها نسبت به همکاری با شهرداری ها اشاره کرد و افزود: جلسه های متعددی با استاندار داشتیم و در کنار آن دستگاه قضا نیز می تواند کمک کار باشد.

در این نشست تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت به بیان نظرات و دیدگاه های خود پیرامون مسائل و موضوعات شهری پرداختند.