به گزارش ختم کلام، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عصر امروز ، دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ، ضمن تبریک فرا رسیدن هفته ملی سالمندان، اظهار داشت ؛  گیلان سالمند ترین استان کشور است . آرزوی  هرانسانی این است  زندگی سالمی در دوران کودکی، نوجوانی ، جوانی و میانسالی داشته باشد تا به دوران سالمندی برسد و همچنین  زندگی سالمندی سالمی را طی کند و در این دوران ، مورد احترام و تکریم  قرار بگیرد .
  آبتین حیدرزاده با اشاره به اهمیت مراقبت از سالمندان، گفت ؛  سالمندان جزو سرمایه های عظیم زندگی محسوب می شوند چون تجربه های علمی و فرهنگی زیادی در طول  زندگی کسب کردند.
وی در ادامه با اشاره به شیوع بیماری کرونا در استان یاد آور شد؛  بیشترین آمار مبتلایان و فوتی ها به علت بیماری کرونا، در گروه سنی سالمندان بود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در اسفند ماه سال گذشته  ۱۷ درصد مبتلایان به این بیماری سنین بالای ۵۰ تا ۶۰ سال  بودند ، افزود؛  همچنین  ۱۷ درصد، شامل سنین ۶۰ تا ۷۰ سال و ۲۲ درصد نیز  سنین بالای ۷۰  سال را شامل می شد.
 حیدرزاده با تاکید بر اینکه در حال حاضر  حدود ۵۰ درصد مبتلایان به کرونا دارای سن بالای ۶۰ سال می باشند ،  اظهار داشت  : طی بیست و چهار ساعت گذشته  حدود  ۳۰۰ تن از هم استانی های ما  در بیمارستان های  استان بستری می باشند که از این تعداد حدود ۵۰ درصد ، سالمند می باشند.
  وی  در ادامه با اشاره به اینکه همه واکسن ها عارضه دارند و هیچ واکسنی بدون عارضه نیست ؛  گفت ؛ اما مردم به علت  ترس از عوارض واکسن نباید  از تزریق واکسن خوداری کنند.
این مسئول، عوارض واکسن آنفلوانزا  را ناچیز خواند و تصریح کرد: واکسن آنفلوانزا براساس طبقه بندی سازمان  WHO به گروه های پرخطر و سنین بالای ۶۵ سال تعلق می گیرد .
معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه از هشتم مهرماه سال جاری سالمندان و معلولان استان به صورت رایگان واکسینه می شوند ، اظهار داشت ؛  گروهی از  سالمندانی که  در مراکز  سرای سالمندان زندگی می کنند نیز به طور رایگان واکسینه می شوند.
 حیدرزاده همچنین واکسینه کردن سالمندانی که بیماری زمینه ای  قلبی ، عروقی ، بیماری ریوی پیشرفته و یا دیابت دارند را نیز ضروری عنوان کرد.
وی  همچنین  از  راه اندازی سایت سفیر سلامت در هفته آینده خبر داد و  گفت :  با  راه اندازی  سایت مذکور ،  سالمند یا افراد خانواده آن سالمند می توا نند با ثبت نام در این سایت نسبت به خرید  واکسن با نرخ دولتی از مراکز تعرفه شده در  سایت اقدام نمایند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان با اشاره به سامانه ۴۰۳۰، یادآور شد؛  مردم ازطریق شماره ۴۰۳۰ می توانند در هر زمینه ای، مشاوره رایگان دریافت نمایند.
لازم به ذکر است ؛ نشست خبری بزرگداشت هفته ملی سلامت سالمندانبا موضوع ” رسانه ، آگاهی بخشی ، مطالبه گری فرهنگ و گفتمان سازی برای سلامت سالمندان عصر امروز ، دوشنبه با حضور دکتر آبتین حیدرزاده – معاون بهداشتی دانشگاه ، اصحاب رسانه و جمعی از مسوولان دانشگاه و سازمان بهزیستی استان در سالن اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد. /