به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)، دکتر ارسلان سالاری- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، امروز در جمع خبرنگاران با تبریک عید سعید غدیر خم و دهه امامت و ولایت، اظهار کرد: دین اسلام، نه تنها به  رابطه انسان با خدا پرداخته، بلکه در سطوح وسیع به رابطه انسان با مردم در محیط اجتماعی و اصل خدمت گذاری به مردم اهتمام ویژه دارد.

وی با اشاره به روایتی از حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) مبنی بر اینکه مسؤولیت‌ها در حکومت اسلامی ودیعه و امانت هستند، افزود: به‌راستی حکومت وسیله رسیدن به آب‌ونان نیست، بلکه تنها در خدمت گذاری به مردم خلاصه می‌شود و لذتی که در خدمت به خلق وجود دارد، برای خادمان راستین آن بسیار لذت‌بخش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه عرصه سلامت یکی از بسترهای خدمت به مردم است، گفت: در تعابیر دینی از امنیت و سلامتی به‌عنوان دو نعمت بزرگ یادشده و هرچقدر در این دو عرصه خدمتی برای مردم انجام شود نفعش هم به خدمتگزاران و هم به دریافت‌کنندگان آن خواهد رسید.

دکتر سالاری با اشاره به محروم بودن استان گیلان از زیرساخت‌های حوزه سلامت به‌ویژه در بخش درمان، خاطرنشان کرد: عقب ماندگی زیرساخت‌های سلامت گیلان نسبت به سایر استانها  به لحاظ توسعه، بارها بیان شده است. بنابراین باید برای ارتقای سطح کیفی و کمی حوزه سلامت استان شبانه‌روزی تلاش کرد و از هیچ کوششی دریغ نکرد.

وی با اشاره به ساختار عظیم و بسیار پراکنده حوزه سلامت گیلان و درعین‌حال فرسودگی‌ها و عقب‌ماندگی‌های رسوب شده در آن، تصریح کرد: حوزه سلامت گیلان شامل مراکز آموزشی و درمانی، بیمارستانها، دانشکده‌ها،  خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت است که به لحاظ توسعه بسیار عقب هستند. به‌گونه‌ای که برخی از مراکز درمانی قدمت بیش از یک قرن دارند و یا اینکه محیط آموزشی در آن‌ها منقضی شده و تجهیزات درمانی و پزشکی در آن ناکافی و بعضاً فرسوده  است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه در طی یک سال اخیر تمام تلاش خود را فارغ از هر نوع جناحی، به خدمت گذاری در عرصه سلامت به‌ویژه در توسعه زیرساخت و سلامت مردم به کار گرفته، افزود: اقدامات قابل‌توجهی در حوزه سلامت به‌ویژه در احداث خانه‌های بهداشت و بهسازی آن‌ها، احداث و راه‌اندازی مراکز تشخیص پزشکی نظیر CT اسکن، سونو، آنژیو، MRI، احداث و توسعه اورژانس بیمارستان‌ها، مراکز دیالیز و شماری دیگر از خدمات مشابه در استان صورت گرفته که در مقایسه با ادوار گذشته سیر صعودی به خود گرفته و همچنان نیز در حال افرایش است.

دکتر سالاری با اشاره به تحولات صورت گرفته  در استقرار و راه‌اندازی CT اسکن در مراکز بیمارستانی گیلان، گفت: طی یک سال اخیر بیمارستان‌های آستارا، لاهیجان، رودبار و رودسر مجهز به دستگاه CT اسکن شده‌اند درحالی‌که در طول ۱۰ سال گذشته، تنها دو CT اسکن به ناوگان تجهیزات پزشکی گیلان اضافه‌شده بود.

وی با اعلام اینکه پنجمین دستگاه CT اسکن طی یک سال اخیر نیز وارد گیلان شده، افزود: این دستگاه CT اسکن ۱۶ اسلایس جزو دستگاه های CT اسکن اهدایی سازمان جهانی بهداشت است که توانسته‌ایم برای گیلان جذب کنیم و این اقدام برای حوزه سلامت استان حائز اهمیت بوده و به مرکز دانشگاهی رازی رشت اختصاص‌یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان گیلان با تاکید بر به کارگیری تمام ظرفیت‌های ملی و استانی در توسعه سلامت استان، گفت: تا زمانی که بار امانت و مسؤولیت سلامت مردم این استان را بر عهده ‌دارم، تمام تلاش خود را برای به‌کارگیری از ظرفیت‌های ملی و استانی در جهت اعتلای سلامت مردم به کارخواهم گرفت تا حوزه سلامت گیلان از شاخص های حوزه سلامت استانهای همجوار پیشی گرفته و  به متوسط شاخص‌های توسعه کشور نزدیک شود.