به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ ظهر امروز- چهارشنبه، یک دستگاه CT اسکن ۱۶ اسلایس در بیمارستان دولتی دکتر پیروز لاهیجان توسط دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به بهره‌برداری رسید.

دستگاه CT اسکن یا مقطع‌نگاری رایانه‌ای ازجمله دستگاه‌های تشخیص پزشکی است که اندام‌های مختلف بدن را به‌صورت لایه به لایه تصویربرداری کرده و اندام‌های موردنظر را به جهت کاربردهای تحقیقاتی و ‌درمانی تصویربرداری می‌کند.

برای خرید، استقرار و راه‌اندازی CT اسکن بیمارستان دکتر پیروز لاهیجان بالغ‌بر پنج میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی و استانی صرف شده است.

دستگاه مقطع‌نگاری رایانه‌ای مستقر در بیمارستان دولتی دکتر پیروز لاهیجان، روزانه توانایی ارائه خدمت به ۵۰ تا ۸۰ بیمار را دارد.

پیش از راه‌اندازی دستگاه CT اسکن بیمارستان پیروز لاهیجان، بیماران مجبور به دریافت این خدمت در مراکز خصوصی و پرداخت هزینه حداقل ۱۹۰ هزارتومانی بودند اما اکنون این خدمت در این بیمارستان دولتی با ۷۰ هزار تومان ارائه می‌شود.

پی نوشت: بیمارستان های شهرستان‌های آستارا، رودبار، لاهیجان و رودسر ازجمله  مراکزی بوده‌اند که طی کمتر از یک سال اخیر به دنبال پیگیری‌های مستمر و مطالبه گرایانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به دستگاه CT اسکن مجهز شده‌اند و چندین بیمارستان دیگر نیز به‌زودی از این دستگاه تشخیص پزشکی سرمایه‌ای در آینده برخوردار خواهند شد.

یقیناً استقرار و تجهیز بیمارستان‌های دولتی به دستگاه‌های تشخیص پزشکی پیشرفته علاوه برافزایش کیفیت خدمات به بیماران، از ارجاع آن‌ها به مراکز خصوصی که بعضاً هزینه‌های بسیار بالایی را در برداشته است، می‌کاهد و همچنین مانع از طولانی‌تر شدن صفوف انتظار برای دریافت خدمت CT اسکن می‌شود.