به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)، دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به همراه شورای فنی و عمرانی این دانشگاه صبح امروز با حضور در مقر سپاه استان با سردار عبدالله پور، فرمانده سپاه قدس و نماینده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در گیلان دیدار و در خصوص پروژه های قابل انجام حوزه سلامت گیلان رایزنی و گفت و گو کرد.

کمبود زیرساخت های درمانی و رفع آن، تاکید مشترک سپاه و علوم پزشکی گیلان

در این دیدار، فرمانده سپاه قدس گیلان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اذعان به کمبود زیرساخت های حوزه سلامت بر ضرورت افزایش زیرساخت های درمانی و بهداشتی در گیلان تاکید کردند.

نشست مشترک شورای فنی و عمرانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با شورای فنی و سلامت سپاه قدس استان بیشتر در زمینه احداث بیمارستان های شهر رشت، تکمیل پروژه های ناتمام درمانی در استان و همچنین احداث بیمارستان سپاه صورت گرفت.

نیازمند سپاه در رفع محرومیت از چهره بهداشت و درمان هستیم

دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست ضمن قدر دانی از همراهی مستمر سپاه با کادر سلامت از جمله در بحران کرونا، اظهار کرد: حضور سپاه در همه حال کمک کننده بوده و امروزه در راستای محرومیت زدایی این نهاد انقلابی، نیازمند کمک سپاه در رفع محرومیت از چهره بهداشت و درمان هستیم.

زیرساخت های درمانی گیلان به شدت فرسوده و ناکافی است

وی با اشاره به ضعف های عمده زیرساختی در حوزه بهداشت و درمان از جمله در مراکز بیمارستانی و درمانی، افزود: زیرساخت های درمانی استان به شدت فرسوده و ناکافی هستند به گونه ای که در دوران شیوع اپیدمی کرونا شاهد بستری بیماران در کف بیمارستان ها از جمله در رشت بودیم در حالیکه چنینی شرایطی اصلا در شأن مردم فرهیخته گیلان نیست و افزایش تخت های درمانی استاندارد حق مردم این دیار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به توسعه سلامت و زیرساخت های درمانی سایر استان ها با جمعیت کمتر از گیلان، گفت: نه تنها استان های همجوار بلکه استان هایی با جمعیت کمتر از گیلان به لحاظ توسعه و زیرساخت های درمانی از گیلان جلوتر هستند اما این استان به هر دلیلی در بخش بهداشت، درمان، آموزشی و فرهنگی دانشجویی، بسیار عقب است.

افرادی که حوزه سلامت گیلان را مظلوم نگه داشته اند، اکنون مدعی هستند

دکتر سالاری با بیان اینکه برخی ها عمدا یا سهوا در مظلوم نگه داشتن حوزه سلامت گیلان دخیل بوده اند اما اکنون مدعی هستند، تصریح کرد: بنده تمام تلاش خود را در جهت افزایش زیرساخت های درمانی و عمرانی استان به کار گرفته ام و تنها هدفم افزایش کمیت و کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی به مردم است به گونه ای که طی ماه های اخیر شاهد افزایش بیش از ۳۰ درصدی تخت های ICU در گیلان، استقرار چهار CT اسکن،  ورود پنج CT اسکن جدید در آینده نزدیک به استان، تجهیز بیمارستان های گیلان به بیش از ۸۵۰ قلم انواع تجهیزات پزشکی، افزایش ۶۰۰ تخت درمانی در بیمارستان های گیلان و سایر اقدامات ریز و درشت در سطح استان بوده این و در این مسیر خدمت به مردم به شدت نیازمند حضور قرارگاه سازندگی خاتم النبیاء(ص) در گیلان هستم.

زیرساخت های بهداشت و درمان برازنده گیلان نیست

سردار محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در این دیدار با بیان اینکه سپاه کمک کار دانشگاه علوم پزشکی و در تعامل با آن است، اظهار کرد: زیرساخت های بهداشت و درمان گیلان متناسب با جمعیت و نیاز استان نبوده و برازنده گیلان و بیماران نیست.

مشکل سلامت مردم چالشی برای سپاه است

وی با اذعان به اینکه مشکل سلامت مردم، چالشی سپاه است و باید هرچه سریعتر رفع شود، افزود: در بحران کرونا شاهد ضعف زیرساخت های درمانی استان از جمله در شهر رشت بودیم و از این رو لازم دانستیم از ظرفیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در رفع کمبودها و زیرساخت های معیوب و در واقع ناکافی گام برداریم.

بهره مندی از ظرفیت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در جهت رفع کاستی های حوزه سلامت

نماینده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در گیلان با تاکید بر اینکه از ظرفیت بی نظیر قرارگاه در جهت رفع کاستی های بهداشت و درمان استان بهره خواهیم گرفت، گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) یک قرارگاه جهادی عمرانی است و تنها هدف آن استقرار امکانات و رفاه برای مردم از جمله در حوزه سلامت است و به هیچ وجه در ابعاد تجاری وارد کار نخواهد شد.

سپاه مردم را از مشکلات کنونی حوزه سلامت نجات می دهد

سردار عبدالله پور با اشاره به حضور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در گیلان طی ماه اخیر، خاطرنشان کرد: با روحیه و عزمی که از سوی سپاه و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) وجود دارد، یقینا مشکلات حوزه درمان از جمله بیمارستان های شهر رشت مرتفع خواهد شد و مردم از وضعیت کنونی نجات پیدا خواهند کرد