به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) از رشت، دستگاه رادیوتراپی شتاب دهنده انرژی بالا(High energy) که در سیر درمانی بیماران سرطانی بسیار حائز اهمیت است در مرکز آموزشی درمانی  رازی رشت به بهره‌برداری رسید.

 به گفته دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، این دستگاه حدود ۱۰ سال پیش با اعتبار یک میلیون و دویست هزار یورو خریداری و نصب شده  اما به دلیل مشکلات فنی و نداشتن مجوزهای لازم، بلا استفاده بود.

برای خرید و راه اندازی دستگاه رادیوتراپی رازی رشت مجموعا اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی صرف و پس از طی مراحل فنی و اخذ مجوز بهره برداری از سازمان انرژی اتمی ایران آماده بهره برداری شده است.

نخستین فعالیت دستگاه رادیوتراپی انرژی بالای  رازی دو هفته پیش با پذیرش اولین بیمار نیازمند رادیوتراپی انرژی بالا جهت درمان سرطان سینه به ثبت رسیده است.

 دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گیلان اذعان کرده، دستگاه رادیوتراپی شتاب دهنده انرژی بالای مرکز دانشگاهی رازی رشت در درمان انواع سرطان ها نظیر گوارش، کبد، مجاری ادراری، مغز و یا برای درمان تومورهای سطحی مثل سرطانهای پوست، پلک و یا در مراحل انتهایی رادیوتراپی سرطان سینه که خارج از شیمی درمانی نیازمند رادیوتراپی با انرژی بالا بوده اما به ناچار به دلیل فقدان این دستگاه باید در تهران و یا در بخش خصوصی خدمت می‌گرفتند، کاربرد دارد.

وی یادآور شد: دستگاه رادیوتراپی شتاب دهنده انرژی بالای مرکز دانشگاهی رازی، ماهیانه می تواند حدود ۷۰ بیمار را پذیرش کند.

نکته قابل تأمل در راه‌اندازی دستگاه رادیوتراپی شتابدهنده انرژی بالا اینکه علاوه بر جلوگیری از اعزام بیماران به تهران و یا بخش خصوصی، امروزه با سه شیفته کارکردن دستگاه که دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز به آن اذعان و تأکید دارد، صفوف انتظار برای دریافت این نوع از خدمت کوتاه تر شده و می‌تواند انقلابی در حوزه درمان استان تلقی شود . در حالیکه بیماران در گذشته حداقل دوماه برای رادیوتراپی در صف انتظار می ماندند.

دکتر علی اوسط اکبری مقدم، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز در حاشیه افتتاح دستگاه رادیوتراپی شتابدهنده انرژی بالا با تقدیر از کادر سلامت استان گفت که بیمارستان رازی با خدمات گسترده در صف مقدم خدمت به مردم قرار دارد و اقدامات آن قابل تحسین است.

گفتنی است متوسط هزینه یک دوره درمان رادیوتراپی در بخش خصوصی حداقل ۲۰ میلیون تومان بوده در حالی که تعرفه رادیوتراپی در بخش دولتی بر اساس طرح تحول سلامت شامل یارانه شده و بیماران هزینه ای پرداخت نمی کنند