به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)، صبح امروز؛ نشست روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و آموزش و پرورش در خصوص نحوه فعالیت آموزشی و پژوهشی در سال تحصیلی جدید، در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به بستری شمار بالای بیماران مبتلا به کرونا در گیلان در روزهای نخست شیوع ویروس، اظهار کرد: از ابتدای اسفند تا نیمه های آن، شمار بیماران بستری در مراکز درمانی استان، به صورت قابل توجهی افزایش ‌یافت و علیرغم کاهش آمار، اما هرگز صفر نمی‌شود.

وی با اشاره به نقش مستقیم تعطیلات و در پیش گرفتن سفرهای غیرضروری در افزایش بیماران کرونایی، افزود: آمار ها همگی نشان می دهد پس از دو هفته از تعطیلات، شمار بیماران مبتلا به کرونا تقریبا دوبرابر شده و از آنجا که بسیاری از خانواده ها درگیر کنکور و امتحانات پایان ترم هستند، احتمالا سفرهایی را در پیش خواهند گرفت و این یعنی ما حتما شاهد افزایش بیماری خواهیم بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در پایان شهریور ماه و ابتدای مهرماه، در صورت عدم رعایت آداب بهداشتی، شاهد موج سنگینی از شیوع بیماری کرونا خواهیم بود، گفت: با شروع ماه محرم، آغاز سال تحصیلی و سرد شدن هوا و در نتیجه بسته شدن فضاها، شیوع بیماری کویید۱۹ در فصل پاییز با وجود بیماری آنفولانزا دور از انتظار نیست.

دکتر حیدرزاده با بیان اینکه هنوز اطلاعات ایمونولوژیک بیماری کرونا مشخص نیست و یقینا در پایان تابستان، شاهد افزایش قابل توجه بیماران کرونایی خواهیم بود، گفت: باید در چنین شرایطی علاوه بر آموزش همگانی، در پیش گرفتن نکات و آداب بهداشتی، بهداشت محیط را نیز جدی بگیریم که مهمترین نکته در این رابطه، ماسک زدن است.

دکتر محمدرضا نقی پور، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه تاکنون تجربه مواجهه با بیماری کرونا وجود نداشته، اظهار کرد: عقل و تجربه حکم میکند که بهترین برنامه و سناریو را در جهت مقابله با بیماری کووید۱۹ داشته باشیم.

وی با اشاره به گستره جغرافیایی ایران و وجود تفاوت های اقلیمی و نژادی، افزود: شرایط خاصی در کشور حاکم است که احتمال دارد برای هر اقلیم و استانی نسخه ای خاص پیچیده شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه هیچ کس نمی تواند آینده کرونا را پیش بینی کند، گفت: بهترین راه برای مقابله با ویروس کرونا در حال حاضر تنها رعایت پروتکل های بهداشتی است.

دکتر احمد رضی، رئیس دانشگاه گیلان نیز در این  نشست با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مقابله با کرونا ویروس، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی علیرغم پرداختن به مقوله های بهداشت و درمان در مقوله آموزش نیز فعال است و این جای تقدیر دارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید دو برنامه را در فصل تحصیلی جدید داشته باشند، افزود: دانشگاه ها در فصل جدید تحصیلی، یا  غیر حضوری و یا باید کاملا مجازی برگزار شوند.

رئیس دانشگاه گیلان با بیان اینکه اقدامات علوم پزشکی گیلان موجب شده که مردم خدمت علم و درمان را با هم لمس کنند، افزود: هدف دانشگاه، منفعت مردم از خدمات آنها است که چندماه اخیر اقدامات علوم پزشکی گیلان این مهم را تحقق بخشیده است.

دکتر رضی با اشاره به اعمال محدودیت ها و مقبولیت آن از سوی مردم و رهبران تشکل های دینی و مذهبی، گفت: کرونا، با ایجاد مرزبندی تاریخی، همه عرصه ها را درگیر کرده به نوعی که همگان  در پی کشف واکسن و یا دارو برای آن هستند.

وی با بیان اینکه اساس برنامه ریزی و دایر کردن کلاس ها در سال تحصیلی جدید با در نظر گرفتن شرایط فعلی مجازی خواهد بود، افزود: برای کلاس های عملی نیز برنامه ها باید به گونه ای تدوین شود که دانشجویان به صورت نوبتی و مرحله ای در دانشگاه ها حضور داشته باشند.