به گزارش ختم کلام، سرپرست سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس ظهرشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با اشاره به ۹۰ هزار رزمنده گیلانی، ۸ هزار شهید و ۲۲ شهید مدافع حرم، این استان را از لحاظ فرهنگ ایثار و شهادت دارای جایگاه ویژه ای در کشور دانست و اظهار کرد: همچنان انتظار کمک‌های همه‌جانبه به بنیاد حفظ آثار می رود.

سرهنگ پاسدار عباس بایرامی ضمن قدردانی از حمایت های مسئولان مرتبط استانی گفت: برای تعریف فرهنگ دفاع مقدس برای نسل‌های آینده باید عین دفاع مقدس عمل کنیم و بنده نیز به‌عنوان یک سرباز وطن آماده هرگونه انجام وظیفه برای بنیاد حفظ آثارهستم.

وی با اشاره به مطرح شدن پروژه ساخت موزه دفاع مقدس از سال ۷۸ در گیلان افزود: اختصاص ۲ میلیارد تومانی برای دیوارکشی این پروژه از جمله رایزنی های نتیجه بخش در این رابطه بود.

سرپرست سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس همچنین به ساخت ۲ ساختمان مدیریت فرهنگی، اسناد و کتابخانه دفاع مقدس به متراژ ۲ هزار متر در گیلان اشاره و خاطر نشان کرد: رایزنی با ریاست سازمان منطقه آزاد انزلی و تقبل پرداخت اصلی هزینه ماشین آلات توسط این سازمان، تشکیل ۳ سه کمیته خیران، کمیته محتوایی و کمیته فضای سبز برای بهره‌گیری از نظرات کارشناسان در جذب منابع مالی مردمی از جمله اقداماتی بود که در حوزه موزه دفاع مقدس در گیلان صورت گرفت.

بایرامی اقدامات انجام شده در حوزه دانشنامه دفاع مقدس را مورد اشاره قرار داد و انتشار ۵۰ عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس، هدف گذاری برای انتشار ۵۱ عنوان کتاب در سال ۹۹، شناسایی ۴۰۰ روحانی دفاع مقدس در گیلان و همچنین شناسایی ۳۴۰ زن رزمنده گیلانی را از جمله اقدامات انجام شده در این مدت اعلام کرد.

سرپرست سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس در بخش یادمان‌های شهدای گمنام نیز‌ با بیان اینکه  از سال ۸۰ تاکنون ۱۳۱ شهید در ۵۰ نقطه گیلان تدفین شده اند افزود: آمار دقیق شهدای مفقود استان ۶۰۰ نفر است و برای تفحص آنان برنامه‌ها و اقدامات لازم در دستور کار قرار گرفت.

بایرامی با اشاره به طراحی و خرید نرم‌افزار جامع ثبت اطلاعات رزمندگان دفاع مقدس گیلان و دریافت ۴۰ هزار سند دفاع مقدس در سال ۹۸ و همچنین جمع‌آوری فیلم‌های مربوط به حوزه دفاع مقدس گیلان عنوان کرد: در بخش ورود به دانشگاه‌ها، ادارات و بهره‌گیری از پیشکسوتان دفاع مقدس و خبرگزاری دفاع مقدس هم اقدامات مطلوبی انجام شد.

وی جایگاه  گیلان از لحاظ سوابق دفاع مقدس را مورد اشاره قرار داد و گفت: گیلان تنها استان در کشور است که استاندار شهید دارد از این رو باید تلاش های بیشتری برای معرفی رزمندگان‌مان صورت بگیرد.

این مسئول تاکید کرد: برای انتقال این فرهنگ به نسل آینده باید اسنادسایر رزمندگان و پیشکسوتان نیز دریافت شود.

سرهنگ پاسدار عباس بایرامی پیش از این به مدت ۲۰ ماه در کسوت مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان به خدمت مشغول بود.

انتهای پیام/