به گزارش ختم کلام، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تبریک هفته بسیج و قدردانی از زحمات تمامی بسیجیان به ویژه رییس و اعضای بسیج جامعه پزشکی گیلان با تاکید بر این امر که در برهه حساس کنونی لازمه تعالی و نیل به اهداف مدنظر انقلاب اسلامی اشاعه روحیه بسیجی در ادارات میباشد ادامه داد: امروز دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با قدمت بالای سی ساله خود از بسیاری از امکانات اولیه زیرساختی برای ارایه خدمات بهداشتی درمانی محروم است و اگر روحیه بسیجی و نگاه انقلابی در پرسنل خدوم ما جاری نباشد انجام امور محوله و ارائه خدمت به مردم امکان پذیر نیست.

ارسلان  سالاری افزود: این کاستی ها که به نوعی همه ما در ایجاد آنها دخیل هستیم، یک روزه به وجود نیامده است بلکه میراث سال های متمادی بوده و در هر دوره به دلیل فقدان برنامه محوری بر آن افزوده شده است و امروز به مشکلی در این ابعاد بدل گردیده است و حل آن مستلزم همت جهادی و حضور پای کار همه متولیان و بهره وری از همه منابع میباشد.

وی با بیان این موضوع که تراز منفی دانشگاه بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان است ابراز داشت: دانشگاه با بدهکاری ۶۵۰ میلیاردی مواجه است و اگر تمامی مطالبات دانشگاه از سوی سازمان های بیمه گر پرداخت شود تا با آن بدهی ها خود را بپردازیم، باز هم بالغ بر ۳۰۰ میلیارد بدهی خواهیم داشت که ما به ازای آن چیزی وجود ندارد و اگر با همین وضعیت پیش برویم و فکری برای اصلاح فرایندها صورت نگیرد، قطعاً ۳۰۰ میلیارد دیگرنیز بر بدهی ها دانشگاه افزوده خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خاطر نشان کرد: برای برون رفت از این وضعیت نامطلوب نیاز به از خود گذشتگی و ایثار در تمامی بدنه دانشگاه است تا با همدلی و تعامل بیش از پیش برای بهبود وضعیت تلاش کنیم.

وی اظهار داشت: تحریم های ناجوانمردانه و شرایط اقتصادی موجود وضعیت دانشگاه های علوم پزشکی را تحت شعاع خود قرار داده است، اما وضعیت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از لحاظ توسعه زیرساخت ها، گسترش فضاهای آموزشی و درمانی، تامین تجهیزات تشخیصی، تکمیل سایت دانشگاه و… در وضعیت بحرانی قرار دارد و باید وزارت بهداشت توجه ای ویژه به گیلان داشته باشد چرا که استان گیلان تنها استانی است که نتوانسته از ظرفیت طرح تحول سلامت برای بهبود وضعیت زیر ساخت های خود استفاده کند، در حالی که بسیاری از دانشگاه هایی که سال ها بعد از علوم پزشکی گیلان تشکیل شده اند امروز از نظر بهبود زیر ساخت ها وضعیت مطلوبتری نسبت به گیلان دارند.

دکتر سالاری با بیان اینکه، تنها دانشگاهی هستیم که نتوانسته ایم طرح تحول سلامت شهری را در استان راه اندازی کنیم بیان کرد: برای اینکه پزشکان و کادر درمانی بتوانند خدمات مناسب ارایه کنند، نیاز به زیر ساخت و امکانات دارند در حالی که امروز بسیاری از مراکز آموزشی درمانی گیلان، فرسوده و از حداقل های امکانات تشخیصی و آزمایشگاهی از جمله سی تی اسکن و ام ار ای بی بهره اند.

وی تاکید کرد: گاهی باید از خود بگذریم تا بتوانیم محیط و جامعه ای را که در آن مشغول فعالیت هستیم، اصلاح کنیم. من با الهام از تفکر بسیجی، کار عملیاتی خود را جهت بهبود وضعیت موجود در دانشگاه علوم پزشکی گیلان شروع کرده ام و از همه دلسوزان و اعضای بسیج جامعه پزشکی گیلان می خواهم تا در این مسیر سخت و دشوار در کنار من باشند.

 

دکتر سالاری با اشاره به آمار ارایه شده رییس سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان، یاد آور شد: مفتخریم که بیش از نیمی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان بسیجی هستند و وقتی تفکر بسیجی در دانشگاه نهادینه شود، قطعا سایر عزیزانی که عضو بسیج نیستند نیز با آن همراه خواهند شد.متاسفانه بسیاری از کارهایی که در گذشته با هزینه های کم و درشرایط عادی قابل انجام بود در دانشگاه انجام نشده است و امروز همان کارها را باید در شرایط سخت و با هزینه های بیشتر انجام دهیم که این مهم بدون دلسوزی و از خودگذشتگی قابل انجام نیست.

در ادامه دکتر سید ابراهیم پور عباس رییس سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان نیز ضمن تقدیر از رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بابت حضور در نشست اندیشه ورز این سازمان اظهار داشت: باعث مباهات است که جنابعالی در مراسم معارفه، خود را بسیجی و سرباز ولایت معرفی کردید و به بسیجی بودن خود افتخار می کنید امروز در جمع ما حضور دارید و انشالله همه ما توفیق آن را داشته باشیم تا پایان عمر شاخص اصلی یک بسیجی حقیقی که همان شاخص خدمت به اسلام و مسلمین است را با خود به همراه داشته باشیم.

رییس سازمان بسیج جامعه پزشکی تصریح کرد: اگر چه در گذشته حضور بسیج در عرصه های تصمیم گیری و تصمیم سازی دانشگاه علوم پزشکی وجود نداشت و یا کم رنگ بود، انتظار داریم تا با حضور جنابعالی که از سابقون سابقون بسیج هستید، این حضور پر رنگ و قابل لمس باشد.

دکتر پور عباس گفت: سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان بیش از ده هزار نفر عضو دارد که از این تعداد نزدیک به ۱۰۰۰ نفر دارای مدرک دکترا ، ۴۰۰ نفر کارشناسی ارشد، ۴۶۱۶ نفر کارشناس،۱۲۹۵ نفر کاردانی و مابقی پایین تر از کاردانی هستند. وی ادامه داد: با سازماندهی این افراد سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان توانسته است از زمان تاسیس تاکنون خدمات و فعالیت های امدادی و درمانی قابل قبولی را در استان انجام دهد.

رییس سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: ۷۵۲۲ تیم بهداشتی، درمانی(فوق تخصصی، تخصصی، عمومی، داندانپزشکی، داروسازی و مشاوره) آموزشی، فرهنگی، تک تخصصی، بیمارستان صحرایی وثابت، طرح شهید دکتر رهنمون و تیم های اعزامی به مدارس توسط سازمان با حضور ۵۴۴۶۰ نفر پزشک پیرا پزشک، تعداد ۵۶۸۳۰۴ نفر بیمار را در مناطق محروم استان و ۱۲۰۱۵۳ نفر بیمار را در مطب ها، درمانگاه ها و … به صورت رایگان ویزیت نمودند و بالغ بر یک میلیارد و نهصد میلیون تومان دارو و اقلام بهداشتی رایگان به انان اهدا نمودند.

وی ادامه داد: کارهای زیادی با مشارکت اعضای بسیج جامعه پزشکی گیلان از جمله کارهای فرهنگی ، سیاسی، اردویی، ورزشی و … در داخل و خارج استان انجام شده است. و انتظار ما این است تا با همکاری و مشارکت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از این پس این اقدامات بیشتر و بیشتر نمود پیدا کند تا مردم از ثمرات آن بهره مند شوند.

در ادامه هر یک از اعضای شورای مرکزی سازمان بسیج جامعه پزشکی گیلان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص نهادینه کردن تفکرات بسیجی در دانشگاه علوم پزشکی که خانه اصلی اعضای بسیج جامعه پزشکی گیلان است پرداختند.