به گزارش ختم کلام، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست خبری پیشگیری و کنترل کرونا ویروس، با اشاره به انتقال سریع این ویروس از انسان به انسان گفت: این ویروس می‌تواند در ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران به صورت سرماخوردگی ساده بروز کند.
ارسلان سالاری با بیان اینکه ویروس کرونا اولین بار از حیوان به انسان منتقل و در ۲۵ کشور جهان هم مشاهده شده است افزود: برای جلوگیری از شیوع این ویروس مسافران در مرز‌های ورودی زمینی، هوایی و دریایی کشور کنترل می‌شوند و از دو ماه پیش برای ۷۰ هزار نفر از مبادی استان و از دو مرز آستارا و انزلی تب سنجی انجام شد.
وی با بیان اینکه جلسه های متعددی برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا انجام شده است، گفت: گیلان در بسیاری از شاخص‌ها در سطح کشوری نیست و این مسئله یا کم کاری مسئولان گذشته بوده است و یا اینکه خبرنگاران مطالبه‌گری درستی انجام ندادند.
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان با بیان اینکه بیماری کرونا بیماری مشترک بین حیوان و انسان است، گفت: ویروس کرونا ۶ نوع دارد که یک نوع آن سارس بود که در جهان ۸۰۰ نفر کشته داده است.
وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا در افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند بیماران دیابتی، قلبی و کلیوی بیشتر خطرناک است خاطرنشان کرد: با توجه به حجم بالای نگرانی مردم درباره این بیماری راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه مقابله با آن رعایت نکات ایمنی مانند حفظ فاصله یک و نیم متری با افراد مشکوک است.
این‌مسئول بر رعایت بهداشت فردی از سوی شهروندان تأکید کرد و گفت: ویروس کرونا می‌تواند به مدت ۴۸ ساعت روی اشیا زنده بماند و بیماری تا دو هفته در بدن باقی می ماند و هیچ علامتی ندارد و  نکته بعدی فردی که کرونا داشته بعد از سالم شدن نیز ناقل بیماری خواهد بود و این ویروس ۸۰ درصد آن شبیه سرما خوردگی است.
سالاری با تاکید بر اینکه مردم در هنگام مصرف گوشت و تخم مرغ دقت کنند تا این اقلام به خوبی پخته شود.افزود: شستن دست‌ها و پرهیز از روبوسی در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بسیار مؤثر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به شهروندان توصیه کرد تا حد امکان با حیوانات تماس برقرار نکنند و افرادی که حیوانات را در خانه خود دارند از خود دور کنند یا اصلا نگهداری نکنند.
کرونا از قم تا گیلان
وی با بیان اینکه کرونا ابتدا در قم و بعد در گیلان دیده شد، گفت: در استان‌های دیگر دیده شده است اما این سر و صداها فقط در استان گیلان زیاد بود که می‌توانم بگویم ورود این ویروس در گیلان منشا بیماری سیاسی خواهد بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: مرگ و میر کرونا از آنفولانزا نوع B بسیار کمتر است و فقط در کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند فوتی رخ خواهد داد.
سالاری یادآور شد: در هیچ استانی پکیج‌هایی جلوگیری رایگان توزیع نشده و فقط در قم در حال توزیع رایگان هستند و شیوع این بیماری در قم نیز بیشتر است و گیلان دومین استان است.
با بیان اینکه ماسک سبب جلوگیری از انتقال کرونا نمی‌شود بلکه  سودجویی فرصت طلبان از جولان قیمت‌های ماسک امروز چنین تنشی را در گیلان ایجاد کرده افزود: استفاده از ماسک باید به صورت هدف‌دار باشد و اگر بخواهیم به همین صورت و عادی استفاده شود به خود فرد ضرر خواهد رساند اما استفاده ماسک در مکان‌های عمومی ضروری است.
ویروس کرونا جنگ تحمیل شده
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مورد فرد فوت شده در بیمارستان پارس، گفت: تمام کسانی که با این فرد در ارتباط بودند از جمله پرستاران و کادر پزشکی نمونه گرفته شده و به تهران جهت بررسی ارسال گردید.
رییس علوم پزشکی با بیان اینکه امروز جنگی به عنوان کرونا به گیلان تحمیل شده است، گفت: در شهر رشت بیمارستان رازی با ۱۰۰ تخت که در آینده به ۱۵۰ تخت افزایش می‌یابد و مرکز درمانی ولایت برای بیماران مبتلا و مشکوک به کرونا در نظر گرفته شده است و اگر مواردی در شهرستان‌های دیگر مشاهده شد در همان شهرستان بستری خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ۲۷ بند از سوی علوم پزشکی برای پیشگیری به استانداری ارائه دادیم، گفت: مدارس تا چهارشنبه تعطیل خواهد بود و بعد از آن اگر میانگین مبتلایان پایین باشد مدارس بازگشایی می‌شود و اگر شتاب مبتلایان بالا بود امکان تعطیلی مدارس تا پایان اسفند هم وجود دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه حوزه بهداشت و درمان استان به صورت اماده باش قرار دارند، گفت: در استان تاکنون ۴ مورد مثبت اعلام شد که ۲ مورد فوتی بالای ۵۰ سال داشتیم و همچنین ۷۰ مورد مشکوک نیز نمونه برداری گردید که به تهران فرستادیم که هنوز جواب نیامده است و بخشی در بیمارستان بستری هستند و بخشی نیز دیگر در منزل  تحت مراقبت ویژه هستند.
سالاری در بخشی دیگر تصریح کرد امروز کشورهایی چون روسیه ترانزیت خود را به کشور چین قطع ولی کشور ما ایران تا امروز با کشور چین ترانزیت کالایی دارد.
تعطیلی مجموعه های ورزشی و عمومی گیلان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به شایعات پیرامون برگزاری جام نامجو و ارتباط میان این موضوع و ابتلای مردم گیلان به ویروس کرونا بیان داشت: هنوز منشاء دقیق پیدایش این ویروس در گیلان مشخص نیست و نمی‌توان اینطور قاطعانه چیزی گفت زیرا افراد چینی شرکت‌کننده در این مسابقات هم در کشور خود و هم در ایران در قرنطینه قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه تمام همایش‌ها، جشن‌ها و تجمعات لغو شده است، گفت: از برخی نمایندگان که پیروز انتخابات شدند از انها خواستیم که جشن‌های خود را کنسل کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مورد اثرات تغذیه بر کنترل ویروس کرونا و اینکه تغذیه درست در افزایش سیستم ایمنی بسیار موثر است تاکید و اظهار کرد:تولید ماسک و ژل دست در دو کارخانه گیلان  آغاز و تاسه ماهه  برای این کارخانه ها مجوز صادر شده است.
سالاری با بیان اینکه استان گیلان تنها یک دستگاه ام ار آی و سی تی اسکن در بیمارستان پورسینا دارد تصریح کرد: کمبود تجهیزاتی مانند تخت نیز از دیگر مشکلات موجود در بیمارستان‌های استان است و با پیگیری و هماهنگی مجوز فعالیت ۶۲ پزشک تمام وقت و ۶۲ عضو هیئت علمی را گرفتیم و با توجه به نیاز ۳ دستگاه سی تی اسکن برای شهرستان‌ها از جمله رودبار تهیه شد.
ممانعت مردم از پذیرش بیماران مبتلا به علائم کرونا

سالاری  در خصوص انتقال بیماران مشکوک به برخی بیمارستانهای شهرهای غرب گیلان که با ممانعت مردمی همراه بوده گفت:شفت شهر من است و بسیاری از بخشهای بیمارستانی بیمارستان این شهر  و شهرهای رضوانشهر،تالش و حتی بیمارستانهای غرب گیلان فضا برای بستری شدن بیماران مهیا است و اگر قرار باشد بیماران دارای علائم ویروس کرونا را از غرب و شرق گیلان به رشت بیاوریم نمی‌توانیم خدمات درمانی مناسبی به آنها ارائه دهیم و این در حالی است که  طبق پیگیری‌های انجام شده تعداد تخت‌ها در بیمارستان رازی رشت برای کنترل و رسیدگی به بیماران مشکوک به کرونا به ۱۰۰ عدد رسیده است و قرار است در آینده این تعداد به ۱۵۰ عدد برسد و بیمارستان ولایت رشت نیز به‌عنوان بیمارستان پشتیبان انتخاب شده است.
وی اظهار کرد: در برخی شهرستان‌های گیلان مردم از پذیرش بیماران مبتلا به علائم کرونا از سایر شهرستان‌ها ممانعت می‌کنند اما باید بدانند که فرقی ندارد این بیماران در کدام شهرستان برای دریافت درمان‌های لازم بستری می‌شوند.

انتهای پیام/

 

مهدیه رزاقی لنگرودی