به گزارش ختم‌کلام، استاندار گیلان، در جریان بازدید از پل خسارت دیده ناشی از بارش‌های شدید اخیر بخش رانکوه املش با بیان اینکه بارندگی اخیر در استان از لحاظ میزان بارش در ۵۰ سال گذشته کم سابقه بود، گفت: میزان این بارش‌ها در رده‌ی چهارمین روز پربارش استان در نیم قرن گذشته قرار می‌گیرد زیرادر مدت ۱۵ ساعت، ۲۵۰ میلی‌لیتر باران در املش باریده است.
ارسلان زارع گفت: این در حالیست که سالانه در بیش از  ۱۰ استان کشور کمتر از ۲۵۰ میلی متر باران می بارد.
وی با بیان اینکه بر اثر بارش‌های شدید در دو روز نخست هفته، در مجموع ۲۰۰ میلیارد و ۵۳۴ میلیون تومان به ۱۴ شهرستان استان خسارت وارد شده است، خاطر نشان کرد: این خسارات در بخش‌های تأسیسات زیربنایی، ساختمان‌های مسکونی، تجاری و بخش کشاورزی بود.
استاندار گیلان، همچنین به پیگیری‌های صورت‌گرفته پیرامون جبران خسارت‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: در این خصوص مذاکراتی با معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه‌ صورت‌گرفته، تخصیص ها انجام شده و گزارش سیل جهت بررسی و اقدامات بعدی به وزیر کشور نیز ارائه شده است.
زارع به تاکید خود در جلسات مختلف به مسئولان دستگاه های اجرایی مبنی بر آمادگی کامل در مواجهه با بحران ها و اقدامات پیشگیرانه اشاره کردو گفت: از آنجایی که برخی از تاسیسات زیربنایی دارای قدمت بالایی هستند و از استانداردهای لازم نیز برخوردار نیستند، ضرورت دارد که اقدامات پیشگیرانه با جدیت صورت گیرد.
وی تصریح کرد: درخصوص علت تخریب پل رانکوه املش نیز به رغم قدمت بالای آن، بررسی کارشناسانه باید صورت گیرد تا چناچه سهل انگاری صورت گرفته باشد، مشخص شود.
انتهای پیام/

ا