به گزارش ختم کلام، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهور با حضور در روستای فشتکه که از سال گذشته عنوان «روستای ملی حصیر» را از آن خود کرده است، ضمن بازدید از بازارچه خانه حصیر ایران اظهار کرد: توجه به بحث اشتغال روستاییان، همواره یکی از اقدامات خوب دولت بوده است.
محمد امید گفت: در این رابطه یک‌و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی با مصوبه مجلس و دستور رهبر معظم انقلاب در اختیار روستاییان قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه تسهیلات روستایی از مهاجرت معکوس جلوگیری کرده است، بر لزوم‌ تداوم اعطای تسهیلات اشتغال روستایی در جهت توسعه پایدار این مناطق تاکید کرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهور با اشاره به نقش گیلان در اشتغال روستایی از نظر کمی و کیفی، از اقدامات خوب صورت‌گرفته در زمینه اجرای طرح‌های بوم گردی، استارت آپ‌ها و گردشگری در گیلان خبر داد و خاطر نشان‌کرد: این برنامه ها در سطح کشور نیز اجرایی خواهد شد.
امید، تقویت و توسعه اشتغال پایدار در سطح روستاها را اولویت مهم معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم عنوان کرد و گفت: به دنبال ایجاد اشتغال با کمترین وابستگی به آب و خاک در روستاها هستیم.
وی با اشاره به بازدید از روستای ملی حصیر و درخواست فعالان صنایع دستی در زمینه تخصیص تسهیلات و ایجاد مکان متمرکز در این زمینه، افزود: در این خصوص پیگیری های لازم انجام و در دستور کار قرار می گیرد.

استاندار گیلان‌نیز در حاشیه این بازدید با بیان اینکه گیلان دارای دو هزار و ۲۰۰ روستا است، اظهار کرد: روستاییان گیلان به مشاغلی همچون دامپروری، کشاورزی، زنبورداری، پرورش کرم ابریشم و صنایع‌دستی مشغول هستند.
ارسلان زارع با بیان اینکه حمایت از مشاغل روستایی و حفظ پایداری جوامع روستایی امری ضروری است، گفت: دولت با اعطای تسهیلات کم بهره و براساس برنامه های توسعه اشتغال روستایی نسبت به این موضوع اهتمام ویژه ای دارد.
نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه امروز بیش از ۲۴ هزار نفر از ساکنان روستاهای گیلان به صنایع دستی اشتغال دارند، افزود: در جهت حمایت از این هنرمندان، سال گذشته بیش از ۷ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در حوزه صنایع دستی اعطا شد و امسال نیز این حمایت ها ادامه خواهد داشت.
استاندار گیلان خاطرنشان کرد: برای تقویت و پایداری اشتغال، برنامه های ویژه ای تدوین شده که در دست اقدام است.
زارع به حمایت‌های در حال اجرای حوزه صنایع دستی اشاره کرد و‌گفت: از سال گذشته تاکنون در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بیش از دو میلیون دلار صادرات صنایع دستی به خارج از کشور انجام شده است.

به گزارش ختم کلام، معاون‌توسعه روستایی و مناطق محرم رییس جمهور به همراه هیئت همراه، سپس از مجموعه توریستی، رفاهی و گردشگری آریایی فشتکه نیز بازدیدکرد و ضمن‌گپ و گفتی با مدیر این مجموعه از نزدیک در جریان روند تکمیل این بخش خصوصی نیز قرار گرفت.