به گزارش ختم کلام، وزیر کشور در مراسم تودیع و معارفه استانداران پیشین و جدید گیلان که صبح دوشنبه در سالن غدیر استانداری این استان برگزار شد، ضمن تسلیت ایام محرم الحرام اظهار کرد: عاشورا دارای ابعاد معرفتی، اخلاقی، عرفانی، سیاسی و عشق است.
عبدالرضا رحمانی فضلی افزود: نتیجه تبعیت از عاشورا، توسعه و تحولات عظیم انقلاب اسلامی در طول ۴۰ سال پس از انقلاب است.
وی با بیان اینکه مبنای ارزیابی و عملکرد مثبت جمهوری اسلامی ایران را باید از عمل، کردار و گفتار دشمنان استخراج کرد، گفت: دشمن پس از انقلاب تاکنون، هرگونه اقدام‌ناجوانمردانه ای همچون جنگ، کودتا، انزوا، تحریم و جنگ روانی راعلیه کشور و ملت انجام داده‌ است.
وزیر کشور با اشاره به حادثه دی ماه ۹۶، با بیان اینکه دشمن به دنبال این بود که با افزایش نارضایتی اجتماعی، علاوه بر ایجاد تنش عمومی در جامعه، به نظام‌جمهوری اسلامی ایران پایان ببخشد، افزود: ملت ایران سال گذشته بیشترین فشارها را در ابعاد روانی، سیاسی و اقتصادی تجربه کرده‌اند اما افزایش تولیدات و صادرات باعث شد دشمن باز هم به دنبال مذاکره با ایران باشد.
وی با بیان اینکه آمادگی لازم برای احقاق حق ایران باروش‌های مختلف در کشور وجود دارد، گفت: می‌دانیم که نمی‌توانیم به سهولت به حقوق خود برسیم اما پس از انقلاب تا کنون به دستاوردهای بسیاری رسیده‌ایم.
رحمانی فضلی ادامه داد: سراسر دنیا دیدند که با وجود مشکلات، آمریکا بر خلاف موازین بین المللی تمام قوانین را زیر پا گذاشت و امروز هیچ کشوری ایران را شکست خورده و مایه برهم زدن صلح نمی‌داند.
وی اساس کار نظام‌جمهوری اسلامی ایران را مقاومت، انسجام، وحدت و حمایت از دولت عنوان و اعلام کرد: در موضع استقلال داخلی باید زودتر اقدام می‌کردیم تا عقب افتادگی تاریخی مربوط به این حوزه جبران شود.
وزیر کشور در ادامه با اشاره به اینکه تا قبل از انقلاب اسلامی مفهوم دولت به معنای مشروعیت، مقبولیت و مشارکت مردمی وجود نداشت، افزود: تا پیش از انقلاب، ساختارهای سیاسی و اقتصادی غلط، روش‌های نامناسب در ارتباط با دولت‌های دیگر و وابستگی کامل به نفت سبب عقب ماندگی اقتصادی ایران در جهان شده است.
وی با اشاره بر وجود ضعف در حوزه اقتصادی، خاطر نشان کرد: امروز، ایران، در حوزه‌های سیاسی، نظامی، معرفتی و فلسفی به طور کامل پیشرفت کرده است.
رحمانی فضلی اقتصاد مقاومتی را حلال مشکلات اقتصادی عنوان کرد و گفت: باید به مرحله‌ای برسیم که اقتصاد کشور بدون تکیه بر نفت و با کمک ظرفیت‌های داخلی کشور اداره شود.
وی گیلان را استانی با ظرفیت های طبیعی، انسانی بالا و متفاوتی دانست و تأکید کرد: هر استان باید تبدیل به یک کانون مستقل توسعه و هسته اصلی اقتصادی شود.
وزیر کشور با بیان اینکه ملت ایران در عمل هیچگاه دچار نفاق نبوده‌اند، افزود: دشمن وحدت داخلی کشور را نشانه گرفته است و می‌خواهد از طریق مسائل داخلی به پایه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه وارد کند.
به گفته وی در پنج ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد اعتراضات و تجمعات مردم کاهش پیدا یافته است.
این‌مسئول ادامه داد: این موضوع به دلیل بهتر شدن شرایط نیست بلکه باید راندمان فعالیت ها و خدمات را افزایش داد تا موجبات رضایتمندی مردم فراهم شود.
رحمانی فضلی، انتخابات را مانور اصلی قدرت ملی در مقابل دشمنان دانست و گفت: امسال نیز همانند سال‌های قبل انتخابات باید در فضایی امن، سالم، آرام و با مشارکت حداکثری برای تقویت دولت و پیوند بین مردم و حاکمیت برگزار شود.
وی با بیان اینکه از ابتدای خدمت دولت تاکنون ۱۶ استاندار معارفه و سپس در مرحله بازنشستگی، ۱۶ مدیر نیز جا به جا شده‌اند، تأکید کرد: این تغییرات با وجود سخت بودن در این ۴ سال سبب شد ظرفیت سازی مناسبی از لحاظ کادر مدیریتی ایجاد شود.
وزیر کشور در ادامه با اشاره به مشکل پسماند در استان‌های شمالی کشور نیز حل مشکلات این حوزه را بر عهده وزارت کشور ندانست و اما افزود: این نهاد به عنوان دستگاه هماهنگ کننده ۱,۰۰۰ میلیارد تومان از عوارض زیست محیطی به استان‌های شمالی به ویژه گیلان و مازندران اختصاص داده است.

‌انتهای پیام/

ا