به گزارش ختم کلام، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان صبح یکشنبه در نشست با اصحاب رسانه ضمن قدردانی از آنان، این قشر را همراه و همیار این سازمان در توسعه بخش کشاورزی و امنیت غذایی اعلام و اظهار کرد: معرفی فرصت های بخش کشاورزی با هنر و زبان گویای خبرنگاران محقق می شود.
علی درجانی گفت: توسعه استان به بخش کشاورزی گره خورده و بیش از ۴۰ درصد اقتصاد گیلان مربوط به بخش کشاورزی است.
وی با بیان‌اینکه ۱۸ درصد سهم اشتغال کشور متعلق به بخش کشاورزی این استان خاطرنشان کرد: این سهم در گیلان ۲۸ درصد است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان همچنین با اشاره به مالکیت بیش از ۹۰ درصدی بخش خصوصی در حوزه کشاورزی نقش این استان را در تامین امنیت غذایی کشور بسیار مهم خواند.
درجانی همچنین وجود عواملی همچون نیروی کار ارزان، شرایط اقلیمی مناسب و بهره گیری از دانش فنی را از عوامل پیش روی توسعه کشاورزی گیلان دانست.
وی با بیان اینکه گیلان در زمینه تولید برنج، یکی از عمده ترین تولید کنندگان کشور محسوب می‌شود خاطر نشان کرد: حدود ۲۳۰ هزار هکتار از شالیزارهای این استان، ۳۵ درصد برنج کشور را تولید می کند.
این مسئول با اشاره به شرایط مساعد آب و هوایی بیان داشت: انتظار می رود امسال، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک تولید و ۷۵۰ هزار تن برنج سفید با کیفیت نیز استحصال شود.
درجانی اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی را از دیگر اقدامات در سازمان جهاد کشاورزی عنوان و خاطر نشان کرد: تاکنون ۸۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان قابلیت تجهیز و نوسازی دارند که بر اساس آمار، گیلان در میان استان‌های شمالی پیشرو است.
به گفته وی با استفاده از دانش بومی کشاورزی گیلان، در زمینه ساماندهی آب بندان ها نیز در سال گذشته اقداماتی انجام شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان همچنین به موضوع مکانیزاسیون صنایع کشاورزی نیز اشاره کردو گفت: در سال‌های گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات از منابع مختلف اعم از اعتبار اشتغال روستایی، تبصره ۱۸ و خط ویژه مکانیزاسیون برای این حوزه جذب شده  و امسال نیز ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات درحوزه مکانیزاسیون پرداخت شده است.
انتهای پیام/