به گزارش ختم‌کلام، معاون‌کل وزارت بهداشت در مراسم تکریم و معارفه روسای سابق و جدید دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشت، هدف این وزارتخانه را رسیدن به پوشش همگانی سلامت دانست و با اشاره به ۴ هدف برای تحقق پوشش همگانی سلامت اظهار کرد: افزایش سلامت و امید به زندگی سالم مردم، کاهش مرگ و میر زودرس، محافظت مالی از مردم، افزایش رضایت مردم و افزایش کارآیی در حوزه سلامت از جمله این اهداف است.
ایرج حریرچی با اشاره به ناکافی بودن پیشرفت ها از سال‌های گذشته تاکنون گفت: طبق آمار کشوری ۸۲ درصد از علت مرگ و میرها مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بوده که این آمار در گیلان نسبت به کل کشور بالاتر است و این مسئله جای نگرانی دارد.
وی با بیان اینکه میزان مصرف نمک در کشور۳ برابر میزان متوسط جهانی است افزود: گیلان علاوه بر اینکه در این زمینه رتبه ۶ کشوری دارا است در رابطه با کم تحرکی نیز جزء استان‌های نخست کشور است.
این‌مسئول، گیلان را در بالا بودن فشار خون، در رتبه ۷ کشوری اعلام کرد و همچنین خاطر نشان کرد: آمار این استان در زمینه قند خون نیز بسیار بالا بوده و شاخص توده بدنی و چاقی در گیلان حدود ۲۵ درصد است و این به معنای آن است که از هر ۴ گیلانی یک نفر چاق است.
حریرچی یکی از موضوعات مهم را تغییر سبک زندگی افراد عنوان کرد و با اشاره به کمبود پرستار و تخت در گیلان تصریح گفت: به ازای هر هزار نفر ۱۲۹ نفر در مراکز دولتی گیلان بستری می‌شوند و این به آن معنا است که بسیاری از افراد برای درمان به تهران مراجعه می‌کنند و این وضعیت خجالت‌آور است.
وی با بیان اینکه رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نماینده وزیر بهداشت در استان است تاکید کرد: این نماینده باید با کمک همه مسئولان به وضعیت بهداشت و درمان مردم گیلان رسیدگی کند.
معاون‌کل وزارت بهداشت، نقش مسئولان در شرایط سخت را حمایت بیشتر از مردم دانست و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نکته در رابطه با بسته طرح تحول که در بیمارستان‌های دولتی اجرا می‌شود این است که مردم از جیب خود برای تهیه تجهیزات درمانی اقدام نکنند.
حریرچی با بیان اینکه ۸۰ درصد مردم ایران استطاعت مراجعه به بخش خصوصی را حتی با تعرفه‌ قانونی ندارند اظهار داشت: تنها ۲ الی ۳ درصد جمعیت کشور توان مراجعه به مراکز درمانی خصوصی را دارند.
وی ادامه داد: هزار و ۷۵ تخت در مراکز درمانی خصوصی گیلان وجود دارد که این آمار در استان‌های فارس، اصفهان و خراسان بسیار کمتر است همچنین میزان اشغال تخت در مراکز خصوصی گیلان نیز ۵۶ درصد است که به معنای پایین بودن توان مالی مردم برای مراجعه به بخش خصوصی است.
این مسئول با بیان اینکه گیلان از نظر رضایت مردم در حوزه بهداشت جزء بدترین استان‌های کشور است خاطرنشان کرد: فلسفه وجودی بیمارستان خدمت به مردم است و در این رابطه ارائه خدمت بیشتر به فقرا و بخش آسیب‌پذیر جامعه در اولویت قرار دارد.

به گزارش ختم کلام، بر اساس این آیین تودیه و معارفه، ارسلان سالاری  به جای شاهرخ یوسف زاده چابک سکان دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان را برعهده خواهد داشت.
انتهای پیام/