به گزارش ختم کلام/ سرهنگ پاسدار حسین مصطفی‌پور  در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های سپاه در ایام‌الله حماسه سوم خرداد در دفتر خبرگزاری بسیج گیلان برگزار شد اظهار داشت: میز‌های خدمت جهادی با حضور مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط، در مصلی‌های سراسر گیلان برپا می‌شود.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان شعار محوری برنامه‌های امسال بزرگداشت حماسه سوم خرداد را “ما پیروز هستیم” اعلام کرد و بیان داشت: برنامه‌های پاسداشت ایام‌الله آزاد سازی خرمشهر و عملیات بیت‌المقدس در ۴ روز متوالی در تمام شهرستان‌های استان گیلان برگزار می‌شو‌ند.

مصطفی‌پور با بیان اینکه از اول تا چهارم خرداد برنامه‌های ویژه ایام بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهر برگزار می‌شود تصریح کرد: این برنامه‌های نمادین، با هدف ترویج فرهنگ مقاومت و خودباوری ملی و دینی و اشائه فرهنگ ولایتمداری و پیروی از رهبری در حوزه‌های بسیار متنوعی اجرایی می‌شوند.

وی انتقال ارزش‌های والای دفاع مقدس به نسل‌های امروز و نسل‌های آینده با هدف حفظ و حراست از انقلاب اسلامی را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: تاریخ ۸ ساله دفاع مقدس مملو از فداکاری‌ها و ایثارگری‌های مردم این مرز و بوم است که برای میهن خود خالصانه جان‌فشانی کردند.

معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان هجوم ناجوانمردانه جبهه شرق و غرب و دفاع آنان از رژیم بعث عراق در جریان دفاع مقدس را مورد اشاره قرار داد و گفت: گوشه و کنار این خاک پرگهر یادآور حضور مردان و زنانی است که روزی با دستان خالی در برابر لشکری بزرگ از جهان استکبار ایستادگی کردند.

مصطفی‌پور هدف از برگزاری مراسم‌هایی نظیر پاسداشت حماسه آزادسازی خرمشهر را جلوگیری از فراموش شدن آرمان‌های شهدا و انقلاب دانست و ابراز داشت: دشمن می‌خواهد این ارزش‌ها برای نسل‌های جدید به افسانه تبدیل شود، تا انگیزه جوانان برای دفاع از کشورمان از بین برود.

وی با بیان اینکه دشمن برای به‌وجود آوردن نسلی توخالی و بدون هیچ عقبه اعتقادی برنامه‌ریزی وسیعی را انجام می‌دهد افزود: برای جلوگیری از به ثمر نشستن توطئه‌های دشمن لازم است با کار‌های فرهنگی و به‌صورت کاملاً هدفمندانه و درست، ارزش‌های انقلاب به نسل‌های جدید انتقال پیدا کند.
معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان در تشریح ویژگی‌های منحصر به فرد عملیات بیت‌المقدس که به آزادسازی خرمشهر ختم شد گفت: در طول ایام هشت ساله دفاع مقدس عملیات فتح خرمشهر به جهت آنکه در برهه حساسی از جنگ انجام شد به عنوان شاخص‌ترین عملیات این دوران محسوب می‌شود.

مصطفی‌پور با تأکید بر اینکه عملیات آزادسازی خرمشهر سرآغازی برای شکست‌های پی در پی دشمن در جبهه نبرد با جمهوری اسلامی بود عنوان کرد: تا قبل از انجام این عملیات، دشمن بعثی با یک غرور بسیار خاصی سوار بر اتفاقات جنگ بود و خوزستان را جزئی از خاک خود تلقی می‌کرد.
وی غرور رژیم بعث عراق را ناشی از حمایت‌های همه جانبه جبهه لیبرالیسم و کمونیست دانست و خاطرنشان کرد: در هیچ جنگ و کارزاری در جهان دو جبهه شرق و غرب با یکدیگر علیه یک ملت و کشوری مستقل متحد نشده بودند، اما در دوران جنگ ۸ ساله ایران و عراق، این اتحاد ننگین شکل گرفت.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بیت‌المقدس را نقطه عطفی در تاریخ دوران دفاع مقدس قلمداد کرد و گفت: در خلال برگزاری این عملیات، دشمن نه تنها با خفت و خواری خرمشهر قهرمان را ترک کرد بلکه این موضوع سرآغازی برای شکست‌های پی در پی ارتش بعثی شد.
مصطفی‌پور خرمشهر را الهام‌بخش مفهوم دفاع از ارزش‌های انقلاب و پاسداری از آب و خاک میهن خواند و عنوان کرد: اگر امروز هم در منطقه، مقاومتی از سوی امت‌های آزاده جهان اسلام علیه استکبار جهانی شکل گرفته همه این‌ها برگرفته و وامدار حماسه بزرگ فتح خرمشهر است.

وی با اشاره به اینکه در این برهه بسیار حساس زمانی خرمشهر‌های بسی سخت‌تر در پیش است اظهار داشت: دشمن با جدیت تمام برای شکستن مقاومت کشور به ویژه در حوزه‌های اقتصادی در حال تلاش و برنامه‌ریزی است تا با تنگ‌تر کردن عرصه، به خیال خام خود زمینه نابودی انقلاب را فراهم کند.
معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان حفظ وحدت و یکپارچگی در برابر دشمن و کمک برای رفع مشکلات اقتصادی را از مهم‌ترین موضوعات امروز دانست و تصریح کرد: اگر اتحاد و همدلی مانند ایام دفاع مقدس در کشور ایجاد شود، دشمن با هیچ حربه و ابزاری قادر به پیاده کردن نقشه‌های خود نیست.

مصطفی‌پور با تأکید بر اینکه در حوزه انتقال ارزش‌ها و مفاهیم دفاع مقدس کار‌های فرهنگی زیادی انجام نشده است عنوان کرد: آمریکایی‌ها برای تجاوز‌ها و ظلم‌هایی که در سایر کشور‌ها انجام داده‌اند مهیج‌ترین فیلم‌ها را می‌سازند، اما در کشور ما، از ایثارگری رزمندگان اسلام آثار هنری زیادی وجود ندارد.
وی غفلت در حوزه‌های فرهنگی و هنری برای ترویج ارزش‌های ناب انقلاب اسلامی و خاطرات ارزشمند هشت سال دفاع مقدس را مورد انتقاد قرار داد و گفت: امیدواریم نهاد‌ها و دستگاه‌های فرهنگی در این حوزه بیشتر ورود کنند در غیر این‌صورت، زمینه برای توطئه چینی‌های دشمنان فراهم می‌شود.

معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان تعداد شهدای گیلانی عملیات بیت‌المقدس را ۲۶۰ نفر اعلام کرد و ابراز داشت: در میان این شهدای والامقام فرماندهان شاخصی نیز وجود دارد که تا به امروز برای شناساندن و معرفی آنان به نسل‌های جدید کار فرهنگی در خور شایسته‌ای انجام نشده است.
مصطفی‌پور در تشریح جزئیات مراسمات بزرگداشت حماسه فتح خرمشهر نیز از تدوین و برگزاری ۱۷ برنامه شاخص در سراسر استان سخن گفت و تصریح کرد: برگزاری مراسم بزرگ محفل انس با قرآن ویژه بیش از ۸۰۰ نفر از نیرو‌های مسلح مستقر در گیلان از جمله برنامه‌های سپاه قدس در این ایام به شمار می‌آید.

وی برگزاری دو یادواره شهدای والامقام عملیات بیت‌المقدس در روز ۲ خرداد واقع در گلزار شهدای شهر رشت را مورد اشاره قرار داد و افزود: برای تجلیل از مقام شامخ شهدای این عملیات و خانواده‌های معظم آنان، برنامه‌های مشابهی نیز در سراسر شهرستان‌های استان گیلان برگزار می‌شود.
معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان نشست کارکرد رسانه‌ها در دفاع مقدس توسط بسیج رسانه استان را نیز مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: افتتاح ۱۹ واحد مسکن محرومان و شروع به ساخت ۱۰ واحد دیگر در روز‌های آینده از جمله برخی از اقدامات سپاه قدس گیلان در حوزه خدمت‌رسانی محسوب می‌شود.
مصطفی‌پور مشارکت سپاه قدس گیلان و کمیته امداد استان برای ساخت هزار واحد مسکن محرومان را نیز مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: سپاه قدس گیلان در حوزه خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی آمادگی دارد با نهاد‌ها و دستگاه‌های مرتبط استان فعالیت‌های مشترکی را به انجام برساند.

وی افتتاح و بهره‌برداری از ۶ واحد پایگاه و حوزه مقاومت بسیج در سراسر استان گیلان به مناسبت فرا رسیدن سالروز فتح خرمشهر را مورد اشاره قرار داد و گفت: برگزاری مسابقات فرهنگی و ورزشی توسط واحد تربیت بدنی سپاه قدس گیلان از جمله دیگر برنامه‌های ایام پاسداست این روز بزرگ است.
معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان از ویزیت رایگان در مصلی‌های نماز جمعه توسط بسیج جامعه پزشکان استان خبر داد و عنوان کرد: غبار روبی و عطرافشانی مزار شهدا و برگزاری میز‌های خدمت جهادی توسط بسیج کارمندان سپاه برای رفع مشکلات مردم، سراسر استان گیلان در دستور کار قرار دارد.
مصطفی‌پور از تشکیل جلسه‌های صالحین و اجرای مراسم‌های خاطره‌گویی در سطح ادارات سخن گفت و گفت: نشست‌های بصیرتی و سیاسی در سطح مساجد و پایگاه‌های مقاومت بسیج و جلسات تبیین ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب و حماسه فتح خرمشهر، در ایام پاسداشت عملیات فتح خرمشهر برگزار می‌شود.
وی تهیه سبد‌های کالا و توزیع آن در بین نیازمندان به ویژه در مناطق محروم استان را از برنامه‌های سپاه قدس گیلان خواند و افزود: در روز سوم خرداد نیز تدارک لازم برای شرکت حماسی بسیجیان به صورت سازمان‌یافته در آئین عبادی و سیاسی نماز جمعه انجام شده، که با سخنرانی فرماندهان سپاه برگزار می‌شود.
معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان با اشاره به برپایی نمایشگاه کتاب و فضاسازی فرهنگی و تبلیغی در سطح پایگاه‌های مقاومت بسیج گیلان در ایام پاسداشت عملیات بیت‌المقدس گفت: چهارم خرداد به عنوان روز مقاومت مردم دزفول نامگذاری شده، که برای تببین این موضوع نیز برنامه‌هایی برگزار می‌شود.
مصطفی‌پور با تأکید بر اینکه برخلاف تبلیغات مسموم جبهه استکبار، هیچ تفرقه و جدایی در بین ارتش و سپاه وجود ندارد خاطرنشان کرد: دشمن و مشخصاً آمریکایی‌ها جرأت حمله به ایران را ندارند به همین دلیل با جنگ اقتصادی و شایعه پراکنی‌هایی نظیر این، درصدد تحقق اهداف خود است.