به گزارش ختم کلام/ عضو جمعیت بانوان فرهیخته عرصه فرهنگی در آیین‌گفتگوی بین نسلی نشست تخصصی بانوان که با موضوع تبیین عملیات بیت المقدس در تالار گفتگوی رشت برگزار شد، اظهار کرد: این‌عملیات در دهم اردیبهشت ماه ۶۴ آغاز شد و نتیجه مرحله چهارم آن فتح و آزاد سازی خرمشهر بود.

فاطمه مهربان ضمن یادآوری رشادت های شهید جهان آرا تاکید کرد: امروز باید واکنش های داخلی و خارجی جنگ، تعداد رزمندگان، جانبازان و شهدا به درستی بیان شود.

وی افزود: به گفته مردم آن زمان، بهترین خاطره دوران جنگ، آزاد سازی خرمشهر بود که طی آن بیش از ۵ هزار کیلومتر از اراضی خاک کشور آزاد شد.

عضو جمعیت بانوان فرهیخته عرصه فرهنگ دینی، عملیات بیت المقدس را محور مقاومت دانست و خاطر نشان کرد: این عملیات پس از رویداد انقلاب اسلامی، نخستین تجربه موفقیت آمیز جنگی، در طول تاریخ بود.

مهربان گفت: به فرموده امام خمینی (ره) بی شک خرمشهر را خدا آزاد کرد زیرا این‌جنگ غلبه عده کم بر عده زیاد بود.

وی ضمن بر شمردن موانع طبیعی منطقه عملیات جنگی و چگونگی تدابیر لازم برای جنگ در این‌منطقه تصریح کرد: حتی اسامی و شعارهای جنگ نیز جهانی بود و همراه با تمدن جهانی پیش می رفت.

عضو جمعیت بانوان فرهیخته عرصه فرهنگ ‌دینی با بیان اینکه این عملیات ۴۵ روز طول کشید، گفت: سرانجام بعد از ۵۸۸ روز نبرد، خرمشهر آزاد شد.

مهربان افزود: بسیاری از عملیات های کشور در جای جای جهان درحال فراگیری است و موجب شد تا عملیات ایرانی همچون عملیات بیت المقدس و فاو مورد الگوی جهانیان قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: خرمشهر علاوه بر نماد پایداری و مقاومت، محوری برای مقاومت آزاد مردان در منطقه نیز شد.

این مسئول، با اشاره به شعارهای اقتصادی رهبر انقلاب اسلامی بیان داشت: دشمنان با قیچی دو لبه به فکر از هم گسستن انسجام های فرهنگی و اقتصادی کشور هستند.

مهربان با تاکید بر رعایت سبک زندگی اسلامی در لوای سبک اقتصاد مقاومتی خاطر نشان کرد: اوج سبک زندگی اسلامی، زندگی جهادی است و حضرت خدیجه و حضرت زهرا سلام الله علیها این گونه زندگی کردند.

وی با اشاره به شعار اقتصاد مقاومتی و چالش های درونی و بیرونی آن گفت: راه برون رفت از این چالش ها مقاومت و خود باوری است و پیش از این ‌نیز بر پایه این دو اصل، سایر تحریم ها را پشت سر گذاشته ایم.

عضو جمعیت بانوان فرهیخته عرصه فرهنگ دینی اظهار داشت: به فرموده رهبر انقلاب اسلامی، آمریکا رو به زوال است و امروز مسئله بر سر حضور ایران در مرزهای رژیم صهیونیستی، برچیدن بساط آمریکا و حمایت از مجاهدان اسلامی و فلسطینی است‌.

مهربان افزود: این‌ مهم، نشان از قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران و خون شهدای این‌ مملکت دارد.

این همایش که توسط مرادی مشاور امور بانوان شهرداری برگزار گردید، از سوی علی بهارمست، سرپرست شهرداری رشت از ۲ بانوی ایثارگر دفاع مقدس با اهدای لوح سپاس نیز قدردانی گردید.

در این‌ مراسم همچنین اقدامی، مشاور امور بانوان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان نیز حضور داشت