شکارچی متخلفی که با کشتن یک پلنگ در رودبار اقدام به تصویربرداری و انتشار آن در فضای مجازی کرده بود با کمک دستگاه های اطلاعاتی و تلاش مامورین یگان حفاظت محیط زیست و نیروی انتظامی شناسایی و بازداشت شد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، رامین حسین زاده رییس اداره محیط زیست رودبار با اعلام این خبر گفت به دنبال اطلاع رسانی به موقع همیاران محیط زیست مبنی بر وقوع شکار یک قلاده پلنگ بالغ  توسط شکارچیان متخلف و انتشار تصاویر آن، مامورین یگان حفاظت محیط زیست رودبار با پشتیبانی اطلاعاتی پلیس آگاهی ناجا ضمن کسب دستور از دادستان شهرستان رودبار، طی چند مرحله عملیات ویژه اطلاعاتی موفق به دستگیری متخلفین شدند. حسین زاده افزود: بر اساس بازجویی های به عمل آمده و اعترافات صریح متهم اصلی پرونده، محل وقوع تخلف، جنگل های حدفاصل منطقه گلدیان و آغوزین از توابع بخش مرکزی رودبار می باشد. وی گفت یک نفر در حال حاضر در بازداشت به سر میبرد و دو نفر متخلف دیگر که در این جرم معاونت داشتند تحت پیگرد قضایی قرار دارند.
حسین زاده گفت: بر خود لازم می دانم که به نمایندگی از مجموعه حفاظت محیط زیست از حمایت های مسوولانه آقایان براری ریاست محترم دادگستری، اکبری دادستان محترم، حسنی قاضی محترم شعبه دوم دادیاری شهرستان رودبار و جناب سرهنگ فیضی فرمانده محترم نیروی انتظامی صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.
پلنگ بزرگترین گربه سان ایران است که نسل آن به دلیل شکار بی رویه و تخریب زیستگاه آن به شدت در معرض تهدید است. تداخل محل زندگی انسانها با زیستگاه های طبیعی و قلمرو این حیوان باشکوه و زیبا باعث شده تا هرازگاهی پلنگ به منظور دفاع از قلمرو خود و یا تعذیه اقدام به شکار دام و یا حمله به انسان نماید. از انجایی که پلنگ اغلب شب شکار است به ندرت در دیدرس انسان قرار می گیرد و معمولا به صورت ناگهانی یا از بالای درخت روی طعمه خود می افتد و اقدام به خفه کردن آن می کند. پلنگ ها در زمانی که زخمی هستند و یا توله به همراه دارند بسیار مهاجم هستند و لازم است تا افراد بومی یا گردشگران در زیستگاه این جانور احتیاط کنند و حتی المقدور از روبه رو شدن با پلنگ یا تحریک آن با برداشتن چوب و سنگ جدا خودداری کنند چنانچه در جنگل یا کنار رودخانه با پلنگ مواجه شدید کاملا بی حرکت و بی توجه به حیوان باشید تا پلنگ از منطقه دور شود این نکات کلیدی در بیشتر مواقع می تواند جان انسان را نجات دهد .
نکته آخر اینکه پلنگ به زیستگاه انسان وارد نمی شود بلکه این انسانها هستند که به قلمرو آن وارد شده و زیستگاه آنرا تخریب می کنند.

( عکس خبر آرشیوی می باشد )