یک قطعه بوتیمار و کاکایی  در شهرستان  لنگرود رهاسازی و به زیستگاه طبیعی خود بازگردانده شد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان گیلان،  دو قطعه پرنده آسیب دیده  که از ناحیه بال زخمی شده بودندتوسط شهروندان علاقمند به  طبیعت  به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود تحویل و پس از بهبودی و اطمینان از سلامت آن ،در تالاب کیاکلایه رهاسازی شدند ..

سید امین نجات رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود  در این خصوص بیان داشت، دو گونه رها سازی شده  شامل یک قطعه بوتیمار (زبان محلی  لوله گرگ) و  یک قطعه کاکایی  می باشد.  بوتیمار پرنده آبچر است  از خانواده حواصیلان. ویژگی اصل این پرنده که آن را از دیگر اعضای تیره حواصیلان متمایز می‌کند، گردن کوتاه‌تر آن است،  هنگام احساس خطر، بی‌حرکت می‌ایستد و سر و منقار خود را به طرز خاصی عمودی نگاه می‌دارد و به حالت قوز کرده در حالی که سر خود را پایین نگه می‌دارد، راه می‌رود. آهسته و به دشواری پرواز می‌کند و پس از اوج گرفتن، گردن خود را جمع می‌کند.

 کاکایی‌ها به‌طور کلی پرندگانی با جثه‌ای متوسط تا بزرگ هستند و رنگشان معمولاً سفید یا خاکستری است. این پرندگان اغلب نشانه‌های سیاه‌رنگی بر روی بال یا سرشان دارند. پاهایشان پره‌دار و منقارشان ضخیم و دراز است. هر دو پرنده نر و ماده به یکدیگر شبیه هستند و بر روی زمین یا درون آبگیرها آشیان می‌کنند.کاکایی از ماهیان، سخت‌پوستان، نرم‌تنان، حشرات، لاشه حیوانات و نیز میوه‌ها و مواد گیاهی تغذیه می‌کند.

وی  در پایان ضمن قدردانی از دوستداران و حامیان حیات وحش، حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای عمومی عنوان کرد و گفت: حفظ محیط زیست و حیات وحش جز با همکاری مردم میسر نخواهد بود و در سایه ی این حمایت ها می توانیم در آینده شاهد احیاء وضعیت گونه های جانوری ارزشمند شهرستان باشیم.