به گزارش ختم کلام، مدیرکل پارک علم و فناوری گیلا‌ن در نشست با وزیر علوم، تخقیقات و فناوری که درمهمانسرای استانداری سابق این استان برگزار شد، از افزایش بودجه پارک های علم و فناوری کشور خبراد و بابت این مهم از مسئولان قدردانی کرد.
علی باستی گفت: از مواردی که همواره به آن پرداخته شده است، توجه ویژه به طرح جامع پارک های علم و فناورانه در راه اندازی شرکت های علم و فناوری، با کمک بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان و راه اندازی زیرساخت و تبدیل به احسنت کردن ساختمان های قدیمی بود.

وی از دریافت مجوز بابت استقرار ۵ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری گیلان نیز خبر داد و افزود: راه اندازی این شرکت ها در حال حاضر نیاز به کمترین بودجه کشور دارد که این مسئله با همت مسئولان امکانپذیر است.

مدیر کل پارک علم وفناوری گیلان، با بیان اینکه شادابی و نشاط ویژه ای در شرکت های دانش بنیان وجود دارد خاطر نشان کرد: این مهم می تواند ارزش افزوده مطلوبی ایجاد کند.

این‌مسئول از راه اندازی نخستین صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی گیلان به عنوان آخرین دستاوردهای پارک علم و فناوری گیلان خبرداد و ادامه داد: این اقدام به کمک دانشگاه ها و بخش خصوصی راه ندازی شده است.
باستی با اشاره به همکاری و روابط خوب با دستگاه های منطقه گفت: با استفاده از این روابط می توان صندوق پژوهش و فناوری را با کمک دانشگاه ها ایجاد کرد.
وی همچنین پیرامون راه اندازی منطقه ویژه علم و فناوری گیلان نیز تصریح کرد: در حال حاضر این منطقه ویژه برای اصفهان، یزد، ربع رشیدی تبریز، بوشهر و فارس، وجود دارد اما با توجه به مزیت های موجود در گیلان، اجرایی شدن این مهم در این استان باید مورد پیگری قرار گیرد.

مدیر کل پارک و فناوری گیلان، وجود مزیت های علم و فناوری موجود در استان و وجود بیشترین تعداد موسسات پژوهشی کشور، وجود دانشگاه های بزرگ ملی و شناخته شده در سطح بین المللی و حضور چند دانشگاه غیر دولتی در زمینه هایی همچون برنج، بیو تکنولوژی و ماهیان خاویاری، دانشگاه های بزرگ و شناخته شده، وجود شهرک های صنعتی و کارخانه های بزرگ، را از مزایای موجود در گیلان برای ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در این استان برشمرد.

باستی با اشاره به تراکم حضور تعداد زیادی از محققان و پژوهشگران منطقه در گیلان برخلاف استان های همچون یزد و اصفهان گفت: هم افزایی و شبکه سازی میان محققان گیلانی بسیار چشمگیر است.

وی همچنین بر زیر ساخت های مهم شهری در گیلان اشاره و اظهار کرد: این زیرساخت ها موجب شده است تا امروز کمتر کسی برای پیمودن تهران به رشت از مسیر هوایی استقاده کند زیرا این استان دارای راه های ارتباطی دیگری همچون راه آهن و بندر نیز است.

مدیر کل پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به وجود تنها بندر منطقه آزاد در شمال کشور که موجب به وجود آوردن کریدور شمال جنوب شد، گفت: این موهبت موجب افزایش جاذبه های گردشگری و افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی شده است.
باستی، بررسی پیشنهاد مربوط به تشکیل کارگروه در شورای عالی را برای ایجاد منطقه ویژه پارک علم و فناوری گیلان
از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خواستار شد.
انتهای پیام /