اختصاصی ختم کلام/؛ رئیس جمهور صبح دومین روز از سفر استانی خود به گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران را بر خلاف دیوارسازی ها، ضد دیوار خواند و اظهار کرد: این راه آهن، کوه‌ها را می‌شکافد راه‌ها و پل‌ها را می‌سازد، ملت‌ها را بهم متصل می‌کند و از طریق آن، خلیج فارس به مدیترانه، دریای سیاه، اروپا، و حتی آسیا متصل می‌شود.
حسن روحانی گفت: این راه‌آهن ۱۶۴ کیلومتری با اعتبار هزارو ۸۵۰ میلیارد تومان در زمره زیباترین خطوط راه‌آهن‌ جهان قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: اتصال این راه‌آهن تنها یک راه ارتباطی و حمل و نقل نبوده، بلکه نماد تمدن بزرگ و اتصال این تمدن‌ها به یکدیگر است.
رئیس جمهور، اتصال رشت به آستارا را از اولویت های دولت تدبیر و امید خواند و با بیان اینکه از طریق این خط آهن شاخه‌ای به انزلی و کاسپین وصل می‌شود گفت: وزیر راه قول داد تا سال ۹۹ بخش کاسپین اجرایی شود.
به گفته این مسئول، دولت آمادگی دارد با تأمین اعتبارات لازم و همچنین اراده کافی قرارگاه خاتم الانبیاء، این طرح را تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برساند.
روحانی همچنین طرح‌های دولت تدبیر و امید برای گیلان در بخش‌های کشاورزی، گردشگری، فرهنگی و صنعت را با توجه به شرایط تحریمی بسیار جالب توجه و دلگرم کننده دانست و از سازندگی، اشتغال، و تولید این طرح ها برای جوانان اظهار امیدواری کرد.
رئیس دولت تدبیر و امید دربخش دیگری از این نشست به پرسش و پاسخ با خبرنگاران پرداخت.
روحانی در پاسخ به پرسشی پیرامون برنامه‌های دولت برای رساندن آب دریای خزر به فلات مرکزی و همچنین ملاحظات محیط زیستی این طرح، گفت: یکی از راه‌های تأمین آب برای داخل کشور شیرین‌سازی از طریق منابع آبی دریا است و استان‌های شمالی همچون گلستان نیز نیازمند آب شیرین هستند و گیلان نیز با وجود بارندگی‌های زیاد ناچار است برای تأمین آب شرب از سایر استان‌ها کمک بگیرد که این مهم امری قابل قبول نیست.
وی بر لزوم مهار آب از طریق سد سازی تاکید و تصریح کرد: با این اقدام، علاوه بر تأمین آب آشامیدنی گیلان، این استان می تواند به سایر استان‌های همجوار نیز آب بفرستد.
رئیس جمهور همچنین استفاده از آب های خلیج فارس و دریای عمان را برای تأمین آب فلات مرکزی ایران مورد تاکید قراداد و بیان داشت: منابع آبی موجود در کشور متعلق به تمام آحاد جامعه، محیط زیست، علم و دانش است و اقدامات دراین مورد نیز تنهابا شعار پیش نمی‌رود.
روحانی ادامه داد: امروزه تمام کشورهای جنوبی خلیج فارس، از منبع آبی این دریا استفاده می‌کنند و کسی نیز مسائل محیط زیستی را مطرح نمی‌کند اما در داخل ایران زمانی که دولت برای تأمین آب مورد نیاز کشور، این منبع آبی را مطرح می‌نماید، در داخل عده‌ای مسائل محیط زیستی را به میان می‌کشند.
وی تأکید کرد: مسایل محیط زیستی همواره باید رعایت شود ودر نهایت، سازمان محیط زیست باید در خصوص چنین طرح‌های کلان کشوری نظر دهد.
به گفته رئیس جمهور درحال حاضر، سازمان محیط زیست با همکاری دانشگاه‌ها، طرح‌های علمی مهمی برای تالاب‌های کشور و گیلان در دست پیگیری دارد.
روحانی همچنین چای را از محصولات مهم وارزشمند گیلان دانست و خاطرنشان‌کرد: هیچ چایی در جهان به پای چای ایرانی و گیلانی در عطر و طعم نمی‌رسد و دولت نیز حمایت های خود را در تولید این‌محصول ادامه خواهد داد.
رئیس جمهور درباره تولید محصول ابریشم در گیلان افزود: دولت با همکاری سایر کشورها در صدداست تا رونق سابق تولید این محصول در گیلان را ادامه دهد.
به گفته روحانی، اعتبار ویژه ۲۰ میلیارد تومانی برای طرح‌های ابریشم در گیلان در نظر گرفته شده است.
وی همچنین پیرامون برنامه دولت برای حل مشکلات تالاب‌ها و پسماندهای گیلان نیز گفت: برای مشکل پسماند این استان، ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
این‌مسئول ادامه داد: این‌ مبلغ هرچند کافی نیست اما شروع خوبی است و در تهران نیز برای حضور و تشویق بخش خصوصی برای تبدیل پسماندها به کود و برق، بحث و بررسی‌ها انجام شده است.
رئیس جمهور با اشاره به طرح‌ جدید سازمان محیط زیست در تالاب انزلی، از
رغبت خرید بسیاری از دانشگاه های خارجی برای این طرح خبرداد و اظهار امیدواری کرد تا این اقدام در آینده ای نزدیک در بخشی از تالاب انزلی و سایر تالاب‌ها انجام پذیرد.
روحانی در خصوص پسماندهای رودخانه‌های رشت نیز بر لزوم اجرای طرح فاضلاب در این شهر تاکیدکرد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های دولت برای جذب و حضور زنان و جوانان در پست‌های عالی دولتی و مدیریتی نیز با بیان اینکه این هدف از شعارهای دولت تدبیر و امید بود بیان داشت: همواره در دولت بر استفاده جوانان و زنان در وزارتخانه‌ها و در س

طوح بالا تاکید شده است و این سیاست همواره دنبال خواهد شد.
وی با اشاره به واگذاری پست‌های مهم در سطوح بالا به جوانان در ابتدای انقلاب اسلامی و همچنین اهمیت انتقال تجارب به نسل جوان کنونی ادامه داد: ممکن است، جوانی پایان یک امری را در نظر نگیرد، اما این امر نباید مانعی برای حضور جوانان در پست‌های مدیریتی شود.
رئیس جمهور با اشاره به انتخاب دو سفیر زن در دولت تدبیر و امید در سایر کشورها، تصریح کرد: به وزیر خارجه با قاطعیت اعلام شده است که این سیاست باید ادامه یابد.
روحانی قدرت و خلاقیت در زنان و مردان را برابر خواند و تاکید کرد: نباید به آنچه خداوند به عنوان نعمت در اختیار ما قرار داده است، ظلم کنیم، چرا که اصل بر شایسته‌سالاری استوار است نه بر جنسیت، قومیت و مذهب.
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره ورزشگاه‌های نیمه کاره در حال ساخت گیلان از جمله تختی بندرانزلی و استادیوم رشت نیز گفت: طبق اعلام وزیر ورزش، طرح‌‌های ورزشی این دولت تا پایان کار نهایی خواهد شد.

رئیس جمهوراسلامی ایران در این نشست خبری تنها به پنج سوال طرح شده از پنج خبرنگار پاسخ گفت.

وی پس از پایان این نشست، گیلان را به مقصد پایتخت ترک کرد.
انتهای پیام/