اختصاصی ختم کلام/؛ رییس جمهور صبح چهارشنبه در دیدار با مردم گیلان که در ورزشگاه تختی لاهیجان برگزار شد، با اشاره به پیروزی های به دست آمده ملت بزرگ ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از اهداف شوم دشمن برای شکست ایرانیان در امسال سخن گفت و اظهار کرد: ملت ایران اما با ایستادگی در مقابل تمام تحریم‌های آمریکا، مقاومت و رشادت خود را در برابرتوطئه ها نشان داد.
حسن روحانی، شهریور و مهر امسال را سخت‌ترین ماه‌های اقتصادی برای دولت و ملت خواند و گفت: بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده، این ملت در آذر و دی بهترین مقاومت را در برابر تورم اقتصادی از خود نشان دادند.
وی ضمن قدردانی از ملت جمهوری اسلامی از حماسه حضور گسترده در‌ راهپیمایی ۲۲ بهمن و حمایت از نظام و انقلاب خاطر نشان کرد: این روز، روز شهامت ملت ایران و ایستادگی بزرگ ملت در برابر دشمنان سرسخت این سرزمین بود.
رییس جمهور کشور با بیان اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی با هدف تحریک ملت ایران برای نقض معاهدات بود افزود: دشمن با وجود ایجاد چنین مشکلاتی برای ملت، به آرزوی خود نرسیده و نخواهد رسید.
روحانی همچنین از تلاش های دشمن برای همراه کردن دنیا در تحریم علیه ایران گفت و تصریح کرد: دشمن کوردل در این مرحله نیز شکست خورد.
روحانی با بیان اینکه هیچ‌ یک از قدرت‌های جهانی در برابر نقشه کاخ سفید سرفرود نیاوردند افزود: آمریکا به ناچار به تنهایی از یک پیمان بین‌المللی که پیمان هفت کشور با تایید سازمان ملل متحد و شورای بین‌الملل بود خارج شد که این اقدام نیز به نوبه خود ایستادگی در برابر جامعه جهانی بود.
وی گفت: دشمن فکر می‌کرد با تحریم مرحله اول و دوم، مقاومت و ایستادگی مردم را می‌شکند اما هم ملت در برابر آنها ایستادگی کرد و هم توطئه‌های بعدی همچون اجلاس ورشو، شورای امنیت ملل به ریاست آمریکا نیز خنثی و از تعهد ملت ایران حمایت شد.
رئیس جمهور با اذعان بر اینکه در شرایط عادی و معمولی نیستیم گفت: در شرایط جنگ اقتصادی و روانی قرار داریم.
روحانی ادامه داد: همه ملت می‌دانند در این مرحله عقب‌نشینی به معنای از دست دادن همه دستاوردهای تاریخی ملت ایران است.
وی به نبرد با دشمن سرسخت ملت ایران اشاره و از تلاش ها برای تبدیل ایران به سال ۵۶خبرداد و خاطرنشان‌کرد: آمریکا می‌خواهد ایران را به ۴۰ سال پیش بازگرداند اما ملت و دولت ایران به عقب بر نمی‌گردد و همچنان مسیر پیشرفت، استقلال، آزادی و مردم سالاری را که مسیر بهمن ماه ۵۷ است ادامه می‌دهد.
رئیس جمهور کشور با صراحت گفت: اختلاف نظر ایران با آمریکا قابل مصالحه و مذاکره نبوده و دشمن باید بفهمد که ملت ایران راه عزت و سربلندی خود را ادامه خواهد داد.
روحانی با بیان اینکه کشور در این میدان جنگ، نیازبه یک فرمانده دارد تا همه مسئولان، مردم و ارکان جامعه با یک فرماندهی واحد دشمن را وادار به شکست کنند افزود: در دیدار با رهبر معظم انقلاب از ایشان خواستم فرماندهی این جنگ را برعهده گیرد و ایشان فرمودند رئیس جمهور باید فرمانده کشور باشد و دستور دادند دو قوه دیگر با همه توان در چارچوب قوانین همراه و کنار دولت باشند.
وی اضافه کرد: امروز روز ایستادگی یکپارچه ملت ایران در برابر دشمنانی است که فکر می‌کنند می‌توانند این ملت بزرگ را به زانو در آورند.
این مسئول با بیان اینکه دولت از هیچگونه جنگ اقتصادی و روانی نمی‌هراسد بیان داشت: این دولت همراهی ملت یکپارچه را به همراه دارد وبا تمام توان ازاین ملت حمایت کرده و نسبت به دغدغه و مشکلات آنها مسئول است.
رئیس جمهور با اشاره به وجود مشکلات معیشتی کنونی از وفای به عهد با پیمان‌های بسته شده در راستای عملی کرن وعده های دولت با ملت خبرداد.
روحانی با اشاره به وعده خودکفایی کشاورزی در آغاز دولت یازدهم تاکید کرد: سه سال است که در تولید گندم خودکفا هستیم و در بسیاری از کالاها نیز در مسیر خودکفایی قرار داریم.
رئیس دولت تدبیر و امید به خودکفایی در حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: در ابتدای دولت یازدهم روزانه ۶ و نیم میلیون مترمکعب گازوئیل و ۱۲ و نیم میلیون مترمکعب بنزین وارد کشور می شد اما حدود سه سال است که در گازوئیل، نفت و گاز خودکفا بوده و حتی در برخی از موارد اقدام به صادرات این انرزی ها نیز کرده است.
به گفته روحانی، کشوردر امر بنزین به خودکفایی کامل رسیده و از مهرماه تاکنون نیز بنزین وارد نکرده است.
وی با اشاره به ۳۱ سفر استانی دولت و وعده پرداخت حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان جهت تکمیل پروژه‌های استانی گفت: تاکنون ۴۲ هزار میلیارد تومان، یعنی حدود دو برابر آن چه

که وعده داده شده به استان‌ها پرداخت شده است و برخی طرح‌ها نیز نیازمند تخصیص اعتبار جهت تکمیل هستند.

وعده ریلی دولت تدبیر و امید تحقق یافت

رئیس جمهور کشور به وعده ریلی خود مبنی بر اتصال چهار استان بزرگ کشور به راه‌آهن سراسری اشاره و اظهار کرد: درسال گذشته و امسال، سه استان همدان، کرمانشاه و ارومیه به خط ریلی کشور افزوده شده اند.
روحانی افزود: ۳۲درصد این پروژه که یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه داشت از دولت دهم آغاز شد که یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آن در دولت تدبیر و امید پرداخت شده است.
وی با اشاره به کلنگ زنی پروژه بین المللی و استراتژیکی راه آهن رشت به آستارا در امروز گفت: این طرح، ده‌ها کشور در  مسیر ایران، شرق و شمال اروپا را به هم متصل می‌کند.

رئیس دولت تدبیرو امید در کشوراز گیلان به عنوان نقطه مرزدار آبی کشور یاد کردو گفت: این استان با چهار کشور بزرگ همسایه بوده و ارتباط با این کشورها زمینه رونق تجاری گیلان و کشور را فراهم می‌کند.
روحانی وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه را موظف به تامین اعتبار تکمیل راه‌آهن قزوین- رشت به بندرانزلی و کاسپین و اتصال به دریای خزر کرد و ادامه داد: دولت در تلاش برای اتصال راه‌آهن به کاسپین، بندرانزلی و آستارا است تا در دولت دوازدهم عملیاتی و اجرایی شود.
وی افزود: بااتصال راه آهن رشت – قزوین به آستارا ارتباط گسترده‌ای با کشورهای همسایه ایجاد می شود.
روحانی، رابطه و تعامل سازنده با همه کشورها را سرمایه این دولت خواندو با اشاره به ارتباط دوستانه ایران با سایر کشورهاگفت: کشورهایی که با جمهوری اسلامی ایران ارتباط ندارند، خود، مانع ایجاد کرده‌اند.
به گفته وی، ایران، بهترین رابطه را با کشورهای روسیه، قزاستان و آذربایجان داشته و این رابطه را نیز ادامه خواهد داد.
*اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان جهت رفع مشکل فاضلاب گیلان

رئیس جمهور با تاکید بر نیازمندی تحول در محیط زیست گیلان اظهار کرد: ورود فاصلاب معضلی است که باید جدی گرفته و در رفع آن تلاش شود.
روحانی اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان جهت حل مشکل فاضلاب را رهاورد امروز سفر به گیلان اعلام کرد و احیا تالاب انزلی و محیط زیست این استان را اهداف مهم دولت اعلام کرد.
وی با اشاره به مدیریت آب و منابع آبی درگیلان خاطرنشان ساخت: آب به میزان لازم در این استان وجود دارد اما باید برای خودکفایی در این زمینه تدابیر اساسی اندیشیده تا به استان های دیگر نیز یاری رسانده شود.

تسطیح ۱۸ هزار هکتار از اراضی گیلان تا پایان دولت
رئیس جمهور کشور تسطیح اراضی و کشاورزی را از برنامه های دیگر دولت در گیلان برشمرد و گفت: در حال حاضر ۱۴ هزار هکتار از اراضی استان تسطیح شده وپیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت، ۱۸هزار هکتار دیگر نیز تسطیح شودزیرا با اجرای این طرح، اراضی حدود سه بار در سال زیر کشت خواهد رفت.
روحانی، محیط زیست، کشاورزی، اقتصاد نوبنیان و دانش‌های پیشرفته را از اولویت‌های دولت در گیلان اعلام کرد و بر لزوم بهره گیری از حضور جوانان در اشتغال و مدیریت استان تاکید کرد.
وی انتخاب ۱۰ جوان مدیر در گیلان را اقدام ارزشمندی خواند و تاکید کرد: جوانان را به فراگیری مهارت و دانش سوق دهید تا بتوانند مسئولیت‌های مهم را عهده‌دار شوند.
این مسئول با بیان اینکه در سفر قبلی دولت تدبیر و امید به گیلان ۷۹۶ میلیارد تومان برای ۳۶ پروژه در نظر گرفته شده بود افزود: یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه‌ها، بیش از وعده‌ای که داده شد پرداخت شده است.

انتهای پیام/