به گزارش ختم کلام؛ در حالی که قرآن در صحن شورا قرائت می‌شود، استرس فراوان در چهره احمد رمضانپور و امیر حسین علوی موج می‌زند.
فرهام زاهد، محمد حسن علیپور، حجت جذب و حامد عبدالهی غایبان جلسه امروز شوای اسلامی شهر رشت هستند.
امیرحسین علوی، رئیس شورای اسلامی شهر رشت در سخنان ابتدایی خویش، با اشاره به اینکه چهار تن از اعضای شورا در جلسه امروز حاظر نشده اند گفت: متاسفانه جلسه امروز ما، با توجه به اینکه موضوعی با اهمیت بالا (انتخاب شهردار) دستور جلسه امروز بود، تاسف می‌خورم که باید اعلام کنم اگر تا ۱۰روز آینده نتوانیم شهردار رشت را انتخاب کنیم، شورا در گزند اتفاقات ناخوشایندی قرار خواهد گرفت.
علوی همچنین خطاب به شورا نشینان حاظر در جلسه بیان کرد: تقاضی دارم به گوش تک‌تک افراد غایب برسانید که سهل انگاری در انتخاب شهردار نماد بارز ابطال حقوق مردم شهر رشت است و در صورتی که نتوانیم میان خودمان به اجماع برسیم، ناچار به شکایت در دیوان عالی خواهیم بود که حق مسلم تک‌تک رشتوندان است.
اسماعیل حاجی‌پور به عنوان نخستین ناطق پس از رئیس شورای شهر رشت شروع به صحبت کرد و گفت: من متاسفم که اقدامات وزارت کشور با بیانات مقام معظم رهبری و دولت مغایرت دارد.
وی همچنین با اشاره به پاکدستی حجت جذب بیان کرد: من میتوانم کلید خزانه را به حجت جذب بسپارم چون ایشان بسیار پاکدست و متعهد هستند. حاجی پور خاطر نشان کرد: تک‌تک همکاران من اعتقاد دارند که افکار ما باید در راه تبیین منافع مردم باشد.
همچنین حاجی پور با اشاره به این مساله که انتخاب شهردار اولویت بالای شورا های شهر است، گفت: شورا باید در اسرع وقت شهردار منتخب خودش را با حمایت اکثریت، به مردم معرفی کنند. وی افزود: من از بزرگان و ریش سفیدان شورا بیشتر انتظار دارم. اسماعیل حاجی پور با نام بردن “رمضانپور” و “عاقل‌منش” مجددا درخواست کرد بیایید با اتحاد بنشینیم و حداکثر تا پایان هفته جاری تکلیف شهردار این شهر را مشخص کنیم.
اسماعیل حاجی تاکید کرد: حساسیت من بیشتر از شهردار روی اعضای شورا است. وی خاطرنشان کرد: بیاییم یک صورت جلسه بنویسیم و مصوب کنیم که فردا مجددا جلسه فوق‌العاده با دستور انتخاب شهردار تشکیل بدهیم و همه اعضا یک روز وقت گذاشته و در وزارت کشور تایید فرد منتخب را برای تصدی بر شهرداری رشت از وزیر کشور بگیریم.
همچنین حاجی‌پور تذکری با موضوع بازنشستگان شهرداری به رئیس شورا داد و گفت فکر می‌کنم شهرداری رشت تنها دستگاهی است که مدیر درآمد های عمومی را ۳۰روز مانده به پایان سال بازنشست می‌کند. این در حالی است که سازمان بازنشستگی، این افراد را بعلت بدهی کسورات بازنشستگی، بازنشسته نمی‌داند و افرادی که بازنشسته می‌شوند را سرگردان می‌کند.
بهراد ذاکری با بیان این نکته که تایین شهردار با رای من خط قرمزی ندارد گفت: در شرایط حساس کنونی نمی توانیم شهردار بومی که جوان و متخصص باشد انتخاب کنیم چون شرایط جدید وزارت کشور این اجازه را به ما نمی دهد. وی ادامه داد: ولی می توانیم از شهردار منتخب بخواهیم جوانان را در کنار خودش پرورش دهد تا در مقاطع دیگر از حضور جوانان بهره ببریم.
ذاکری در پایان سخنانش با اشاره به این مطلب که به کاندیدا هایی هم که رای ندادم فکر می کردم فاکتور لازم را ندارند اشاره کرد و خاطر نشان کرد: مهم ترین وظیفه شورا انتخاب شهردار است.
پس از ذاکری رئیس کمسیون فرهنکی شورای اسلامی شهر رشت شروع به صحبت کرد و‌ گفت: اعتقاد شخصی من این است که شورا به وظیفه اصلی خودش که انتخاب شهردار است عمل کرده گفت: برای یک مطالبه عمومی همه باید همدل و همراه باشند و یک فراکسیون خاص نمی‌تواند در چنین برهه حساسی تصمیم گیری کند. وی خاطر نشان کرد: با توجه به پیشنهاد آقای حاجی پور، من هم با برگزاری جلسه فوق‌العاده فردا موافق هستم و امیدوارم بتوانیم تا روز شنبه به یک اجماع نهایی برسیم و تصمیم خودمان را ابلاغ کنیم.
وی افزود: اگر در این مساله به اجماع نرسیم انحلال شورا غیر قابل باور نیست.
احمد رمضانپور هم با قرائت آیه “اتحاد” سخنانش را آغاز کرد و گفت: الان اعتراضاتی وجود دارد، اما همه باید بدانند که ما هم بدنبال حق مردم هستیم، و بدانید که پرونده سازی موجبات خوبی ندارد.
رمضانپور ادامه داد: طبق قانون ما باید شهردار انتخاب کنیم و وزارت کشور هم وظیفه دارد صلاحیت افراد را مورد برسی قرار دهد. وی افزود: من قبل از رای دادن به حجت جذب، با وزارت کشور مشورت کردم و به من اطمینان داده شد که حجت جذب واجد شرایط برای تصدی بر شهرداری رشت است.
احمد رمضانپور با بیان اینکه من ۸سال در قوه مقننه بوده ام گفت: صراحتا بیان می‌کنم که وزارت کشور در خصوص رد صلاحیت شهرداران منتخب رشت اشتباه کرده و این حقی است که همیشه برای رشتوندان باقی خواهد ماند.
رمضانپور در پایان سخنانش با بیان اینکه قانون انتخاب شهردار سختگیرانه تر شده است گفت: اینبار با جدیت بیشتری شهردار انتخاب می‌کنیم تا کسی نتواند جلوی هدایت رشت را به سوی تعالی بگیرد.
فاطمه شیرزاد هم با بیان اینکه جلسه امروز شورای شهر رشت به گونه ای آبستراکسیون شده است گفت: امیدوارم اینگونه بداخلاقی ها را کنار بگذاریم تا مدیون مردم رشت نشویم.
رضا رسولی به عنوان آخرین عضو حاضر در جلسه غیر رسمی شورای شهر رشت سخنانش را با بیان اینکه بیش از ما شورا نشینان، مردم رشت حرف برای گفتن دارند بیان کرد: قطعا همه ما از جنس مردم هستیم و امیدوارم الان که این اتحاد میان اعضای شورا به وجود آمده است تصمیمی کارساز بگیریم تا شورا دوباره وارد فضای کشمکش نشود.
رسولی ادامه داد: انشالله که غیبت ۴تن از دوستان شورایی اتفاقی بوده است و امیدوارم بتوانیم به اجماع مطلوبی برسیم. رئیس کمسیون عمران شورای اسلامی شهر رشت خاطر نشان کرد: شهر هایی در کشور هستند که در گذشته وضعیت مطلوب تری نسبت به رشت داشته اند اما اکنون در پرداخت حقوق و دستمزد پرسنلشان دچار واماندگی شده اند.
امیرحسین علوی هم در پایان جلسه با اشاره به اهمیت تشکیل جلسه فوق‌العاده در روز پنجشنبه گفت: اگر موفق به تشکیل جلسه نشویم، حتما با فرمانداری شهرستان رشت جهت تشکیل جلسه فوق‌العاده مکاتبه خواهم کرد.
ختم جلسه با دستور رئیس شورا اعلام شد.