به گزارش ختم‌کلام، معاون رئیس جمهور در امور بانوان و خانواده عصرشنبه در جلسه نشست گفتگوی ملی خانواده که در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد با تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت بانوان و جوانان در سطوح مختلف جامعه اظهار کرد: بخشنامه بهره‌گیری از سازمان‌های مردم نهاد با نگاه توان‌افزایی و توجه به نظارت مردم بر دولت صادر شده است.
معصومه ابتکار، با تقدیر از تلاش استاندار گیلان برای پیشبرد سیاست‌های دولت در استان افزود: در آستانه پنجمین دهه انقلاب شاهد افق گشایی در موضوعات مختلف بر اساس پیام مقام معظم رهبری هستیم که نقشه راه پیش رو و آینده نسل انقلاب رل مشخص کرده و دولت نیز باید اهداف و برنامه این پیام راهبردی را تحقق دهد.
وی با اشاره به جایگاه ویژه خانواده در نظام جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: خانواده فطری‌ترین نهاد بشری است که با کارکرد حمایتی از تعالی انسان متاسفانه امروز با پیشرفت تکنولوژی و فضای مجازی مورد هدف قرار گرفته است.
این مسئول با بیان اینکه در دنیای امروز خانواده دچار چالش‌های اساسی شده است گفت: معضل «تنهایی» معضل جدی است که بسیاری از کشورهای دنیا با آن مواجه بوده و برای آن وزیر منصوب کرده‌اند.
ابتکار «تنهایی» را موجب بحران‌های جدی در هویت خانواده دانست و افزود: موضوع خانواده و توجه به آن و ایجاد زمینه‌های مناسب برای اشتغال و داشتن معیشت و رفاه بهتر بسیار حائز اهمیت است.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت به طور خاص در این زمینه اقدامات بسیاری انجام داده است، افزود: اجرای این اقدامات به معنای پایان یافتن مشکلات نیست و با وجود همه تلاش‌های انجام شده هنوز با معضل بیکاری در خانواده ها مواجه هستیم که موجب بروز آسیب‌های اجتماعی چون اعتیاد، متزلزل شدن بنیان خانواده‌ ها شده است.
وی با اشاره به عزم جدی دولت و شورای اجتماعی کشور در مقابله با آسیب‌های اجتماعی تصریح کرد: لایحه حمایت از خانواده با رویکرد مقابله با خشونت علیه زنان در قوه قضائیه در مراحل پایانی بررسی است.
ابتکار ادامه داد: آموزش مهارت‌های ارتباطی، آموزش های قبل و بعداز ازدواج و همچنین پرداخت وام ازدواج برخی از سیاست‌های مهم دولت در این زمینه است.
وی به ظرفیت و توانمندی تشکل‌ها و خیریه‌های فعال در کشور به ویژه در گیلان اشاره کردو گفت: رویکرد ما در مبحث زنان و خانواده رویکردی حمایتی است اما علی رغم همه تلاش‌های انجام شده امروز شاهد بروز آسیب‌ها به واسطه وجود اختلال ارتباطی در میان خانواده‌ها هستیم.
معاون رئیس جمهور بر ضرورت وجود روابط عاطفی، امید بخش و نشاط آور در میان اعضای خانواده تاکید و تصریح‌کرد: متاسفانه فقدان گفتگو در خانواده موجب کاهش روابط عاطفی و افزایش سوتفاهم اعضای خانواده و گرایش به فضای مجازی شده است.
وی با اشاره به کاهش ساعت گفتگو در خانواده به ۲۰ دقیقه بیان کرد: هزار و ۵۰۰ کلمه در یک خانواده پنج نفری طبیعی است که متاسفانه امروز به زیر ۵۰۰ کلمه رسیده که مطلوب نیست و طلای و شکاف نسلی را موجب می شود.
ابتکار به اجرای مرحله نخست گفتگوی ملی خانواده در استان گیلان اشاره کرد و افزود: خانواده و اختلال خانواده موضوع اصلی این طرح است که با شناسایی مشکلات مهم خانواده ها اجرایی شده است.
وی با تاکید بر لزوم تقویت بنیان خانواده در هجمه تحولات اجتماعی جامعه  گفت: کارکرد اقتصادی بانوان و حضور آنها در اجتماع یک واقعیت است اما نباید منجر به آسیب خانواده‌ها شود.
معاون رئیس جمهور تاکید کرد: در گیلان با توجه به مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد استاندار و مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.

انتهای پیام/