به گزارش پایگاه خبری ختم کلام/در هفتاد و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی رشت پیرامون مسائلی همچون فاجعه بودجه عمرانی سال آینده شهرداری، بررسی نرخ بلیت شهر شادی و ایراد فرمانداری رشت برای هدیه شورا به داماش بحث و تبادل نظر شد.

رئیس شورای پنجم اسلامی رشت در هفتاد و هفتمین جلسه شورای این شهر، حضور حماسی رشتوندان در سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در زیر باران شدید را ستودنی دانست و چنین حضوری را نشان از وفاداری مردم از آرمان‌های انقلاب خواند.
سید امیرحسن علوی همچنین ترافیک خیابان های رشت را مورد انتفاد قرارداد و نزدیکی ایام نوروز را علت این معضل اعلام کرد.
سخنگوی شورای شهر رشت نیز در این جلسه، از چاله های موجود در سطح خیابان‌ها و معابر شهر گلایه کرد.
فاطمه شیرزاد با اشاره به پیش رو بودن ایام‌ نوروز تاکید کرد: برای رفع نواقص معابر، خیابان‌ها و روکش آسفالت شهر باید در روزهای آینده جلساتی با مدیران حوزه شهری برگزار شود.
با وارد شدن جلسه به دستور، دیگر عضو شورای شهر رشت پیرامون لایحه افزایش قیمت بلیت شهر شادی در سال آینده، در ابتدا درخواست کرد که دیگر بلیت های رایگان مجموعه شهر شادی توسط شهرداری، پذیرقته نشوند زیرا پذیرش شرایط این بلیت ها، برای دریافت کننده بلیط توهین به همراه دارد.
اسماعیل حاجی پور با اشاره به هزینه ۸۰ هزار تومانی برای دو نفر در شهر شادی گفت: بلیت های رایگانی که از سوی مدیریت شهر شادی به حوزه های مختلف ارائه می شود، مختص به روزها و ساعات به خصوصی است، مضاف بر اینکه تنها برخی از وسائل بازی در این بلیت ها رایگان بوده و دارندگان بلیت ها از بازی رایگان با وسایل دیگر محروم خواهند بود.
وی افزود: پذیرش چنین مسئله ای توهین به خانواده ها و سبب خجالت آن ها در مقابل فرزندانشان می‌شود.
در ادامه این‌جلسه، همچنین عضو دیگری از شورای اسلامی رشت با اشاره به فقر ۸۰ درصدی مردم و تنها تفرجگاه بازی شهروندان درمجموعه شهر شادی، با افزایش نرخ بلیت به صورت درصد مخالفت کرد.
بهراد ذاکری پیشنهاد کرد: بهتر است این افزایش به صورت معقول اعمال شود.

سرانجام پس از تبادل افکاراعضای شورا، با افزایش ۲۰ درصدی نرخ بلیت های شهر شادی در سال آینده موافقت شد و قرارشد تا مبالغ خرد، گرد شده و از مشتریان به صورت رند دریافت شود.

در ادامه هفتادو هفتمین جلسه عادی شورای اسلامی کلانشهر رشت، طرح الزام شهرداری به ساماندهی مراکز فرهنگی و فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ و سرای محله مورد بررسی قرار گرفت.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت در این باره تاکیدکرد: شهرداری باید در اسرع وقت، نحوه اداره از مکان‌های فرهنگی را به صورت لایحه به شورا ابلاغ کند.
محمد حسن عاقل منش گفت: واگذاری مدیریت کانون‌ها و مراکز فرهنگی تا زمان ارائه نشدن لایحه به شورا از سوی شهرداری، ممنوع خواهد بود.
بهراد ذاکری در ادامه این جلسه نسبت به به شفاف سازی مالی در شهرداری تاکید و تصریح کرد: در بحث پروژه‌ها نیازمند افرادی هستیم که مورد اطمینان شورا باشند و برای شفاف سازی، میزان بدهی شهرداری را به درستی اعلام کنند.
وی همچنین نسبت به شناسایی طلبکاران واقعی شهرداری نیز تاکید کرد و افزود: شهرداری باید بتواند با انتخاب شهردار، حساب های مالی گذشته خود را به صفر برساند.
این عضو شورا با اشاره به میزان هزینه ها و بدهی های شهرداری گفت: بودجه عمرانی سال آینده شهرداری رشت بسیار فاجعه است.
عضو دیگر شورای پنجم رشت نیز در نطق خود، پیرامون سقوط فرهنگ در این کلانشهر، با مثالی از کمپینگ منطقه عینک گفت: این مکان تبدیل به پاتوق اراذل و اوباش شده از این رو می توان‌گفت که فرهنگ در شهر رشت در حال در جا زدن است.
محمد حسن علیپور ادامه داد: در نهایت تاسف بایدگفت که فرهنگ‌های شهر اولین ها توسط انسان‌هایی که فرهنگ نمی‌دانند به تاراج می رود.
وی همچنین با انتقاد از عملکرد رصدخانه منطقه عینک نیز گفت: این رصدخانه به هیچ وجه برای امورات فرهنگی استفاده نمی‌شود، هیچگونه نظارتی در آن مکان وجود ندارد و ایده‌های آن نیز عملیاتی نمی‌شوند.
در نتیجه پس از مذاکرات، با طرح کمیسیون فرهنگی مربوط به تعیین تکلیف مراکز فرهنگی از سوی شهرداری نیز موافقت شد.
با پایان یافتن بررسی دو طرح یاد شده، رییس شورای پنجم اسلامی کلانشهر رشت درادامه جلسه، در مورد هدیه شورا به تیم داماش گفت: نسبت به مصوبه پرداخت هدیه به این‌تیم، از سوی فرمانداری رشت ایراد وارد شده است.
سید امیر حسین علوی گفت: طبق نامه فرمانداری رشت، هرگونه اهدای پاداش از محل اعتبارات مورد تعرفه پیش بینی شده در بودجه مصوب شهرداری باید در قالب دستور العمل باشد.
وی افزود: لایحه پیشنهادی شهرداری در قالب جدید و مشخص شدن تامین آن از کد مورد نظر در بودجه برای پرداخت پاداش به این تیم به فرمانداری اعلام خواهد شد.
انتهای پیام/