دکتر مصطفی سالاری در مراسم افتتاح اولین واحد بوم گردی شرق گیلان واقع در شهرستان لاهیجان اظهار داشت: همزمان با دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، امسال در این شهرستان ۱۹۷ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتبار ۲۱۵ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح های اقتصادی که ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال دارند در اولویت است، افزود: تلاش می شود در پروژه های عمرانی نیز، فراهم شدن زمینه اجرای طرح های سرمایه گذاری هدف قرار گیرد.

وی در ادامه با پراهمیت خواندن پروژه های گردشگری در استانی همچون گیلان گفت: اجرای طرح های بوم گردی و استفاده از فرصت های موجود در روستاها راهکار خوبی برای جلوگیری از مهاجرت های آسیب زا به شمار می آید.

دکتر سالاری با بیان اینکه هر اندازه به کشاورزی و گردشگری با رویکرد طبیعت گردی و بوم گردی اهمیت دهیم، زمینه صیانت از بافت فرهنگی استان فراهم می شود، افزود: استفاده از معماری سنتی گیلان در واحدهای بوم گردی گامی تاثیرگذار در راستای احیاء نمادهای فرهنگی استان است.

استاندار گیلان ایجاد اشتغال و درآمدزایی را از دیگر نتایج توسعه واحدهای بوم گردی در استان دانست و عنوان کرد: مباحث گردشگری گیلان به بوم گردی خلاصه نمی شود.

وی با اشاره به اینکه بوم گردی یکی از ۳۲ محور گردشگری پیش بینی شده برای گیلان است، خاطرنشان کرد: سایر محورها از جمله بازارچه های سنتی و گردشگری کشاورزی ارتباط تنگاتنگی با بوم گردی دارند.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر ضرورت ترویج استفاده صحیح از منابع طبیعی، بیان داشت: علاوه بر اینکه علاقه مند به استفاده از راهنمایی های مردم در حوزه بوم گردی هستیم، از مشارکت آن ها در اجرای طرح ها نیز استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی های اولیه برای توسعه گردشگری در گیلان صورت گرفته است، گفت: رونق گرفتن صنایع دستی از دیگر پیامدهای مهم این برنامه ریزی ها است.

گفتنی است؛ این واحد بوم گردی با سرمایه گذاری ۵ میلیارد ریالی و با استفاده از ۷۶۰ میلیون ریال تسهیلات به مرحله بهره برداری رسید و با افتتاح آن برای ۷ نفر اشتغالزایی شد.

همچنین امروز با حضور استاندار گیلان در لاهیجان یک مجتمع گردشگری به مساحت ۴.۵ هکتار با ظرفیت اشتغالزایی برای ۳۰ نفر به بهره برداری رسید.

برای احداث و راه اندازی این واحد ۱۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی صورت گرفت که ۲۰ میلیارد ریال از این مبلغ به صورت تسهیلات در اختیار سرمایه گذار قرار گرفت.

افتتاح و بهره برداری از تاسیسات دفع بهداشتی فاضلاب روستای پاشاکی از دیگر برنامه های سفر نماینده عالی دولت در گیلان به این شهرستان بود.

پروژه مذکور اولین پروژه فرایندی تصفیه فاضلاب گیلان است که در این مقیاس اجرا می شود و خروجی آن قابلیت دفع در محیط زیست و استفاده برای آبیاری مزارع کشاورزی را دارد.

تاسیسات دفع بهداشتی فاضلاب روستای پاشاکی با اعتبار ۶۴ میلیارد ریال اجرا شده است و در مرحله نخست ۷۸۰ خانوار از مزایای آن بهره مند شده اند.

ظرفیت نهایی تاسیسات دفع بهداشتی فاضلاب روستای پاشاکی روزانه ۳۰۰ متر مکعب است که از این ظرفیت، ۱۵۰ متر مکعب اکنون در دسترس می باشد.

در مرحله نخست ۲۶.۵ کیلومتر شبکه جمع آوری برای پروژه یاد شده اجرایی گردید.

با بهره برداری از ظرفیت کامل این تاسیسات در آینده، تعداد افراد بهره مند از ۲ هزار و ۶۵۰ نفر به ۳ هزار و ۱۰۰ نفر ارتقاء پیدا می کند.

پرتال فرمانداری لاهیجان/