به گزارش ختم کلام، دکتر نصرتی در این نشست گفت: لایحه درآمدهای پایدار که قرار است از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شود نیازمند بازنگری است تا بتواند کارایی لازم را برای تمام شهرداری ها داشته باشد.

لایحه درآمد های پایدار برای ۸ کلانشهر کارساز است

شهردار رشت با بیان اینکه این لایحه برای هشت کلانشهر بالای یک میلیون نفر کارساز است اظهارکرد: هرچند در پاره‌ای موارد کمک ‌هایی در چارچوب درآمد های پایدار در راستای توسعه پایدار برای شهرهای دارای ۲۵ تا ۱۰۰ هزار نفر جمعیت پیش بینی شده اما فاقد کارایی لازم برای تمامی شهرهااست.

وی با اعلام اینکه به جز ۸ کلانشهر، سایر شهرها تا حد بسیار کمی مشمول لایحه درآمد پایدار می شوند تصریح کرد: با در نظر گرفتن برخی شرایط، این لایحه که با اما و اگرهای زیاد مطرح شده، نتیجه‌بخش خواهد شد.

شهردار رشت همچنین با اشاره به اینکه ۷۳ درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند گفت: باید بودجه‌های مدیریتی و عمرانی شهرها که به صورت مستقیم توسط شهرداری‌ها وصول و یا توسط دولت برای شهرها هزینه می‌شود تراز و تناسبی با جمعیت داشته باشد و برای ۷۳ درصد جمعیت دیده شود اما امروز این شرایط مهیا نیست.

بعضی شهرها هنوز فاقد زیرساخت های کافی هستند و با درآمدها و بودجه های ناکافی مشکلات برطرف نمی شود

وی با بیان اینکه بیشتر شهرها هنوز زیرساخت‌های کافی را نداشته و با درآمدها و بودجه‌های ناکافی نمی‌توانند مشکلات خود را برطرف کنند، اظهارکرد: برنامه ششم کشور پسوند توسعه دارد و این بدان معنا است که کشور هنوز در حال توسعه است و منابع باید به درستی مدیریت شود تا کارها به خوبی پیش رود.

نصرتی تحقق درآمدهای پایدار را برای شهرهایی که زیرساخت های لازم را دارند، بسیار تاثیرگذار دانست و در خصوص سایر شهرها بیان اشت: برای شهرهایی که به دنبال ایجاد زیرساخت هستند، درآمدهای پایداری که تاکنون شناسایی شده، پاسخگوی انجام عملیات‌های عمرانی و زیرساختی نیست و باید توجه ویژه ای به این شهرها شود.

درآمدهای پایدار شهرفروشی را از بین می‌برد

شهردار رشت با تاکید بر اینکه آینده شهرها با درآمدهای پایدار تهدید نمی‌شود، اظهار داشت: با تحقق درآمدهای پایدار، شهرداریها به دنبال شهر فروشی نمی‌روند.

دکتر نصرتی شهرداران را امانت‌دار شهرها برای آیندگان هستند خواند و گفت: این امانتداری با نگاه به درآمد پایدار محقق می‌شود. این تجربه در بسیاری از شهرهای خارج از ایران وجود دارد، اما تفاوت‌هایی دیده می‌شود.

وی اظهارکرد: امروزه در حالی اعلام می‌شود بخشی از مالیات‌های وصول شده برای اداره شهر و حفظ و نگهداری شهرهایی که زیرساخت دارند، هزینه می‌شود که عملا رقم زیادی از مالیات ها استفاده نمی‌شود و حداکثر تنها سه درصد ارزش‌افزوده با شرایط خاص به شهرداری‌ها پرداخت می‌شود، به همین دلیل درآمدهای پایدار به مهمترین آرمان شهرداری ‌های کشور تبدیل شده است.

۳۰ درصد درآمد شهرداری ها مستمر و پایدار است

نصرتی ادامه داد: واقعیت این است که تنها ۳۰ درصد درآمدهای شهرداری‌ها مستمر و پایدار است و مابقی هزینه‌ها باید بر اساس ظرفیت‌های شهر تامین شود. در چنین شرایطی شهرهایی که زمینه سرمایه گذاری و ساخت و ساز و کسب درآمدهای پایدار را ندارند باید مورد حمایت دولت قرار بگیرند و شهرهای بزرگ با رونق صنعت گردشگری و سرمایه گذاری در این حوزه به سمت کسب درآمدهای پایدار گام بردارند.

شایان ذکر است نود و پنجمین نشست شهرداران کلانشهرهای ایران پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه به میزبانی شهر اصفهان برگزار شد. محوریت برگزاری این نشست در خصوص بودجه سال ۱۳۹۷ کشور در حوزه مدیریت شهری، گزارش طرح درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و پیش نویس لایحه درآمدهای پایدار، گزارش طرح نظام جامع مدیریت شهری در مجلس شورای اسلامی، گزارش لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس، گزارش اصلاح ساختار تشکیلاتی دبیرخانه کلانشهرها بود و شهرداران در این زمینه به بحث و تبادل نظر پرداختند