استاندار گیلان اعلام کرد: خدمت به زائران مراسم با شکوه اربعین جایگاه  ویژه ای دارد و موکب هایی در مسیر حرکت زائران حضرت ابا عبدالله الحسین ” ع” قرار گیرند که توان و شایستگی چنین خدمتی ارززشمند را داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری گیلان ، اسدالله عباسی  تاکید کرد،  موکب‌هایی که به هر علتی توان خدمات رسانی درست و در شان و مناسب به زوار عزیز را ندارند با همپوشانی و یک وحدت رویه با دیگر موکب‌ها ادغام شوند.

نماینده عالی دولت در گیلان هم چنین با تکلیف به اداره کل راهداری در خصوص تسهیل در رفت و آمد زائرین اربعین از مرز مهران به گیلان، گفت: اداره کل راهداری در تهیه وسایل حمل و نقل عمومی و انتقال مسافرین مرز مهران و برگشت آنان باید از ضعف‌های سال گذشته درس گرفته و به خوبی به وظایف خود عملی کند.

عباسی ظهر امروز در جلسه ستاد اربعین این استان در سالن غدیر استانداری با تسلیت فرا رسیدن ماه ماه محرم  با تقدیر  از اقدامات ستاد اربعین طی  چند ماه گذشته، اظهار کرد: ستاد اربعین نقش مهمی در برپایی باشکوه پیاده روی اربعین داشته و امیدوارم هر کسی در این حماسه اعتقادی نقش خود را به خوبی در راستای  توسعه فرهنگ سید الشهدا(ع) عملیاتی کند.

وی گفت:  سال گذشته به دلیل وجود برخی  مشکلات، از جمله مسدود شدن مرزها به ویژه مرز مهران، زائرین محترم و ستاد اربعین با دغدغه هایی مواجه شدند  ولی با تدابیر لازم تمامی این مشکلات برطرف شده است..

استاندار گیلان با تاکید بر بازگو کردن دلایل قیام امام حسین(ع) در روز عاشورا برای مردم، افزود: قیام امام حسین در روز عاشورا قرار گرفتن تمام جبهه حق در مقابل تمام جبهه باطل بوده است و با این شاخص حقانیت اسلام و مسلمین ثابت شد.

عباسی یکی از مهمترین دلایل ماندگاری دین اسلام و شیعیان را پایداری پرچم حق و حقانیت سیدالشهدا در تاریخ دانست و بیان کرد: ظلم ستیزی، عدالت خواهی و مطالبه گری سه فلسفه عاشورا بوده و تا زنده بودن اسلام پرچم حقانیت شیعه و اسلام با قیام بی نظیرامام حسین(ع) پایدار است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی پرچمدار قیام و پیام عاشورا در جهان اسلام است، یاد آور شد:  نظام مقدس جمهوری اسلامی ساختار اسلام را در ایران برپا کرده و همین امر باعث افزایش مسئولیت ما شده است زیرا انقلاب پرچمدار قیام و پیام عاشورا در جهان می‌باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به برنامه استکبار برای دوری و فاصله گرفتن مردم از اسلام ،گفت: دشمنان اسلام از طریق قرآن سوزی، راه اندازی گروهک‌های مختلف و تلاش برای رواج ناهنجاری در جامعه سعی دارند مردم ما را از دین و اسلام زده کنند ولی فطرت مردم ایران دینداری است.

عباسی با اشاره به نقش هیئت‌های مذهبی در انتقال رسالت پیام امام حسین در روز عاشورا بیان کرد: هیئت‌های عزاداری باید رسالت و پیام عاشورا را به نسل جدید و جهانیان رسانده و در مسائل محتوایی کار کنند از این رو تمامی دستگاه های اجرایی باید امکانات خود را برای برپایی باشکوه مراسم ماه محرم فراهم ‌ کنند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مردمی بودن مراسم در هیئت‌های مذهبی، گفت: اگر برگزاری این مراسم را به مردم واگذار کنیم  به یقین  با موفقیت و تاثیر بسیار زیاد همراه خواهد بود زیرا مردم ایران در ولایتمداری و دینداری در جهان نظیر ندارند.

استاندار گیلان با بیان اینکه در سال جاری مشتاقان بسیاری علاقمند به پیاده روی اربعین و حضور در کربلای معلی هستند، تصریح کرد: با توجه به فصل گرما و ازدحام جمعیت در پایانه‌های مرزی ورود به کشور عراق، باید تصمیمات لازم در جهت تسهیل در رفت و آمد زائرین گرفته شود.

عباسی یکی از نکات مهم در برپایی مواکب در ایام اربعین را حفظ کرامت زائرین دانست و بیان کرد: در برپایی مواکب باید همه دستگاه ها و نهادهای مربوطه در هماهنگی کامل بوده و در کنار هم و با حفظ کرامت زائرین، به خدمات رسانی به مردم بپردازند.

وی با تاکید بر نقش موثر صدا و سیما در جهاد تبیین به ویژه در ایام اربعین از طریق پیام نهضت عاشورا، افزود: صدا و سیما مانند سال‌های گذشته باید اخبار و تصاویر پیاده روی اربعین را به خوبی برای مردم و نسل جدید منعکس کرده و فرهنگ ‌حسینی را در جامعه رواج دهد‌.

استاندار گیلان، نقش روایت نخست در بیان شکوه و اتفاقات اربعین حسینی توسط صدا و سیما را بسیار موثر دانست و بیان کرد: دشمن بدون شک در ایام اربعین به جنگ روانی و ترکیبی شدیدی روی آورده و برای حضور کمرنگ مردم در پیاده روی اربعین از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند از این رو صدا و سیما باید در خصوص اربعین، اطلاع رسانی به موقع انجام  و روایت نخست را اعلام کند.

وی با بیان اینکه حفظ َشئونات بانوان در اربعین باید در مواکب مورد توجه قرار گیرد، افزود: بسیاری از بانوان بدون شک با فرزندان خود به پیاده روی اربعین می‌آیند از این‌رو باید تمامی امکانات رفاهی را برای آنان در حوزه‌های مختلف فراهم کنیم.

استاندار  از تامین ارد مورد نیاز مواکب گیلانی برای پخت نان‌ در ایام اربعین خبر داد و گفت: با رایزنی‌های انجام‌ شده هیچ گونه مشکلی در این زمینه  برای مواکب گیلانی وجود ندارد.

نماینده عالی دولت در گیلان در پایان سخنانش تاکید کرد: هر شهرستان برای مواکب خود برای یک روحانی همراه داشته باشند تا به زوار فرهنگ ایثار، شهادت، عاشورا و امام حسین را برای نسل جدید بازگو کنند.