به گزارش ختم کلام و به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی والریه دنیسنکو، مدیرکل روابط بین الملل استانداری چلیابینسک روسیه با عیسی فرهادی، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان دیدار نموده و در خصوص سازوکارها و راهکارهای ایجاد و توسعه مناسبات دو منطقه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

دراین نشست دو طرف ضمن تصریح بر لزوم گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های اقتصادی با محوریت استان های همجوار و مناطق آزاد، به بیان ظرفیت ها و توانمندی های منطقه و استان متبوع خود پرداخته و تصریح نمودند که با توجه به روند رو به گسترش همکاری های ایران و روسیه در حوزه های اقتصادی-تجاری، منطقه آزاد انزلی می تواند به دروازه مراودات نواحی شرقی روسیه در حوزه سیبری تبدیل شده و همین مهم را نیز استان چلیابینسک در ارتباط با ایران جهت توسعه روابط فی مابین ایفا نماید.

بررسی همکاری مشترک در زمینههایی چون شاخه های مختلف صنعت گردشگری، تولید و فرآوری کالا، حوزه های بندری و ترانزیت بهمراه مناسبات مالی مهمترین محورهای ترسیم شده برای آغاز و توسعه روابط منطقه آزاد انزلی با استان چلیابینسک می باشد.

لازم به ذکر است دراین جلسه معاونین اقتصادی و بندری سازمان بهمراه مدیران مربوط و مدیران حوزه بین المللی استانداری چلیابینسک روسیه حضور داشتند.

گفتنی است استان چلیابینسک در مرکز روسیه و جوار کوه های اورال، به عنوان دروازه سیبری شناخته از استان های صنعتی فدراسیون روسیه محسوب می گردد که در صنایع متالوژی، ماشین سازی، فلز کاری، تولید ابزار و صنایع شیمیایی، و صنایع غذایی از جایگاه خوبی در این کشور برخوردار می باشد.