مشکل پوشش “مهسا امینی” شلوار بود | فقط یک درصد افراد به مقر برده می شوند · ختم کلام | ختم کلام
تبلیغات

توضیحات سردار رحیمی درباره ماجرای مهسا امینی؛

مشکل پوشش “مهسا امینی” شلوار بود | فقط یک درصد افراد به مقر برده می شوند

مشکل پوشش “مهسا امینی” شلوار بود | فقط یک درصد افراد به مقر برده می شوند

فرمانده انتظامی تهران بزرگ توضیحات جدیدی درباره ماجرای مهسا امینی ارائه کرد و گفت: ۹۰ درصد کسانی که توسط گشت ارشاد، ارشاد می‌شوند فقط به آنها تذکر داده می‌شود، ۹ درصد داخل ون تذکر گرفته و یک درصد هم به مقر منتقل می‌شوند.

http://به گزارش خنم کلام؛ به نقل از فارس، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ در نشست خبری که به منظور تشریح حادثه تلخ فوت مهسا امینی برگزار شد، اظهار داشت: درگذشت دختر عزیز مهسا امینی را به خانواده ایشان و همه مردم تسلیت عرض می‌کنم.

وی افزود: این حادثه برای ما هم ناگوار بود و آرزو می‌کنیم هیچ گاه شاهد چنین حوادثی نباشیم. در تهران روزانه ۱۵ تا ۱۷ هزار مراجعه کننده به مقرهای پلیس اعم از پلیس آگاهی، کلانتری و … داریم.

سردار رحیمی ادامه داد: گشت امنیت اجتماعی و اخلاقی کار ایجابی می‌کند و حتی کسانی هم که شئونات را رعایت نکنند خلاف مرتکب شده اند مثل خلاف رانندگی.

وی افزود: تهمت‌های ناجوانمردانه ای به پلیس زده شده و ما واگذار به زمان پل صراط می‌کنیم مگر می‌شود امنیت جامعه را تعطیل کرد؟

وی گفت: ۹۰ درصد کسانی که توسط گشت ارشاد، ارشاد می‌شوند فقط به آنها تذکر داده می‌شود ، ۹ درصد داخل ون تذکر گرفته و یک درصد به مقر منتقل می‌شوند.

رحیمی درباره مرحومه مهسا امینی گفت: ایشان همراه ۳ خانم و دو آقا در پارک طالقانی در حال قدم زدن بوده که با گشت ما رو به می شوند. حجاب خانم‌های دیگر با تذکر قابل رفع بوده و تنها حجاب خانم امینی مناسب نبود.

وی تصریح کرد: پوشش و لباس خانم امینی با آنچه در تصویر کلاس آموزشی منتشر شده متفاوت بوده است.

وی گفت: در زمان انتقال خانم امینی هیچ مشاجره و مقاومتی نبوده و حتی به گفته افراد دیگر داخل ون شوخی و مزاح توسط خانم امینی صورت گرفته است.

سردار رحیمی گفت: به غیر از خانم امینی ۶ نفر دیگر هم داخل ون بوده اند و یکی از آنها نیروی پلیس بوده است.

سردار رحیمی اعلام کرد: هیچ قصوری از سوی پلیس صورت نگرفته حتی یک تلنگر کوچک؛ همه حرفایی که در فضای مجازی  درباره علت مرگ  منتشر شده، کذب محض است.

وی  ادامه داد: با وجود مدارکی که دارم، درباره علت مرگ نمی‌توانم اظهار نظر کنم، چون تخصص بنده امنیت است نه موضوع پزشکی.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ خاطر نشان کرد: مردم به شایعات توجه نکنند تا مرجع رسمی خبر را اعلام کند. نظر رسمی و علمی زمان می‌برد باید فرآیندها طی شود. باز هم تاکید می کنم که از سوی پلیس هیچ قصوری نبوده است.

وی درباره صدای اظهارات پدر مهسا امینی گفت: مطمئنید صدای پدر ایشان است. خانواده ایشان بسیار برای ما محترم است خداوند خانم امینی را رحمت کند ما هر کاری از دستمان بر می‌آمد انجام دادیم. رفتار خارج عرف و تعللی نبوده است حتی با بیمارستان خصوصی هماهنگ کردیم تا هر کاری شده برای احیا و نجات ایشان انجام شود.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: کلیپ منتشر شده تقطیع شده نیست، فیلم نیم ساعت است و امکان انتشار کامل آن به دلیل زمان طولانی نیست البته فیلم کامل را برای خانواده ایشان نشان داده‌ایم.

سردار رحیمی گفت: بد از افتادن خانم امینی بر روی زمین کمتر از یک دقیقه پرستار و بهیار پلیس مقیم مقر بالای سرش حضور می‌یابند. یک تیم اورژانس هم آنجا بوده که آنها هم برای کمک رسانی حاضر می‌شوند و تیم موتورآمبولانس را دعوت به همکاری می‌کنند. یکبار خانم امینی در محل پلیس احیا می‌شود و دو بار در بیمارستان ولی متاسفانه جان باخت.

وی با تأکید بر اینکه در حفظ امنیت جامعه حتی یک دقیقه تعلل نمی‌کنیم، گفت: امنیت یک لحظه هم قابل تعطیل نیست و متاسفانه علیرغم این موضوع  خیلی‌ها علامه اظهارنظر شده اند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه داخل ون یا البسه پلیس دوربین وجودداشته یا خیر؟ گفت: خیر البسه و ون دوربین نداشته ولی ما همه بررسی‌ها را از لحظه حضور گشت انجام داده‌ایم و همه شواهد و قرائن نشان می‌دهد، قصور، تشر، حرکت یا رفتار نامناسب از سوی پلیس نبوده است.

وی با اشاره به اینکه لباس خانم امینی لحظه دستگیری مناسب نبوده است، در پاسخ به پرسش دیگری از سوی یکی از خبرنگاران زن مبنی بر اینکه ملاک پلیس در مورد نحوه پوشش زنان چیست؟ گفت: شما  به عنوان خانم ملاک حجاب را باید بدانید. به هر حال پوشش با ساپورتی که همه بدن مشخص و پیدا است نامناسب برای اماکن عمومی است لذا پوشش چه برای زن چه مرد باید مناسب قانون کشور باشد.

وی یادآور شد: هر کشوری قانون خودش را دارد در فرانسه اگر زنان روسری داشته باشند فرد نمی‌تواند خدمات اجتماعی دریافت کند.

سردار رحیمی بیان داشت: هر کاری وظیفه ما بوده به سرعت و در کمترین زمان ممکن انجام شده است ما گفتیم حاذق‌ترین پزشکان بر بالین ایشان حاضر شوند و همه هزینه‌ها را می‌پردازیم پزشکان سنگ تمام گذاشتند.

سردار رحیمی خاطرنشان کرد: بلافاصله بعد از حادثه خبر به بنده و فرماندهی کل رسید و اولین کسی که بعد از حادثه دستور ویژه در مورد رسیدگی به این مسئله داد فرمانده کل انتظامی بود که در مرز شلمچه حضور داشت.

سردار رحیمی در پاسخ به پرسشی درباره گشت اماکن و لباس‌های نامناسب در سطح شهر خاطرنشان کرد: روزانه ۳۰ گشت اماکن در سطح اصناف فعالیت می‌کنند و لباس‌های زاپ‌دار و بدن‌نما در حال جمع‌آوری است و این برنامه ادامه خواهد یافت.