http://ختم کلام؛ رییس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان در جلسه شورای اداری شهرستان لاهیجان که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، با اشاره به گردشگرپذیری استان و شهرستان لاهیجان اظهار کرد: با ظرفیت گردشگری لاهیجان، سیاهکل و حضور همیشگی مسافران، جمعیت تحت پوشش بهداشت و درمان این شهرستان به دو برابر می رسد.

ارسلان سالاری نواقص بیمارستان پیروز را یادآور شد و افزود: با‌ وجود اینکه در دو سال اخیر، بیمارستان پیروز لاهیجان مجهز به مخزن اکسیژن ۲۰ هزار لیتری و دارو خانه سیار مجهز شده اما همچنان کمبود دستگاه ام آر ای در این بیمارستان سبب می شود که بیماران از بیمارستان پیروز به بیمارستان های دیگر استان ارجاع داده می شوند و این کمبودها شایسته این شهرستان و استان نیست.

وی تجهیز بیمارستان های استان به دستگاه ام ار ای را ضروری دانست و خواستار توجه ویژه وزیر بهداشت و هیئت دولت شد.

این‌مسئول با اشاره به دوران سختی که با شیوع کردنا در گیلان سپری شد گفت: فرسودگی بیمارستان های گیلان در دوران کرونا به وضوح مشهود بود که تلاش شده با وجود اجرا نشدن طرح‌تحول نظام سلامت در استان، با بهره برداری از برخی از پروژه ها این کمبودها رفع شود.

سالاری افزود: طی دو سال گذشته بیش از ۷۳ پروژه به ارزش ۸۰۰‌میلیارد تومان به بهره برداری رسیده و ۵۰ پروژه تا ۶ ماه آتی در حوزه بهداشت و درمان استان به بره برداری می رسد.

به گفته وی یک هزارقلم تجهیزات پزشکی در سطح استان مانند سونوگرافی و سی تی اسکن طی دو سال گذشته وارد استان شده است.

رییس دانشگاه علوم چزشکی گیلان همراهی سپاه پاسداران در رفع کمبودهای زیرساخت های بهداشت و درمان استان را مورد تقدیر قرار داد و بیان کرد: با وجود همه ی تلاش ها و همراهی ها، در بسیاری از شاخص های بهداشت و درمان، گیلان از میانگین کشوری عقب است و با حضور همیشگی مسافران، نیازمند افزایش سرانه تخت بیمارستانی و سایر تجهیزات هستیم.

وی به کمبودها در درمان بیماران سرطانی هم در پایان اشاره کرد و گفت: امیدوار هستیم با توجه و درایت وزیر بهداشت به حوزه بهداشت و درمان استان، نواقص و کمبودهای استان در حوزه ی بهداشت و درمان استان را رفع کنیم./شبستان