دبیر شورایعالی مناطق آزاد در نشست با فعالین اقتصادی منطقه آزاد انزلی  از
کسب تراز تجاری مثبت و صادرات محور شدن مناطق آزاد در سه سال گذشته خبر داد.

به گزارش ختم کلام و به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی دومین نشست فعالان اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی با مهندس حمید رضا مومنی دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور با حضور مهندس علی اوسط اکبری مقدم رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، اعضای هیئت مدیره و معاونین سازمان در سالن اجلاس ملل برگزار شد.

در این نشست مهندس مومنی با تبیین موفقیت های حاصل شده در مناطق آزاد به همت فعالان اقتصادی بیان کرد: در سه سال گذشته تراز تجاری مناطق آزاد کشور مثبت بوده و این امر بیانگر رویکرد صادرات محور بودن مناطق آزاد بوده که با توسعه زیر ساخت های لازم زمینه تولید و صادرات محصولات متنوع را به بازارهای جهانی فراهم کرده است.

وی با اشاره به حجم سرمایه گذاری در مناطق آزاد افزود: در هشت سال گذشته ۴۰۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی در سطح مناطق آزاد انجام شده که مورد بهره برداری قرار گرفته و ۳۰۷ هزار میلیارد تومان پروژه با پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد نیز هم اکنون در مناطق آزاد در حال ساخت و تکمیل می باشد .

وی تاکید کرد در مجموع سهم سرمایه گذاری سازمان های مناطق آزاد در این حجم سرمایه گذاری تنها ۸ درصد در‌حوزه توسعه و ایجاد زیر ساخت می‌باشد و ۹۲ درصد این سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی محقق شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به تدوین برنامه های راهبردی ۳ ساله اشاره و خاطرنشان کرد: متناسب با برنامه هفتم توسعه برنامه راهبردی ۳ ساله توسعه مناطق آزاد تدوین شده که مسیر راه به منظور توسعه همه جانبه و حفظ درآمد پایدار در مناطق آزاد و ارائه مشوق های سرمایه گذاری را در اختیار مدیران عامل قرار می دهد.

مومنی استقرار گمرک مستقل در مناطق آزاد را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: بر اساس قوانین مناطق آزادی که گمرک مستقل نداشته باشد کارایی و خدمات کمتری ارائه خواهند داد که منجر به عدم رضایت فعالین اقتصادی در مناطق آزاد می شود طبق بررسی های انجام شده ۹۸ درصد از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جهان در حوزه امور مالیاتی و ۹۴ درصد از این مناطق در حوزه قوانین گمرکی ساختاری مستقل نسبت به سرزمین اصلی دارند.

وی به احصاء مشکلات فعالین اقتصادی در سطح وزارت خانه ها اشاره و اظهار کرد: بخش زیادی از مشکلات در سطح ملی بررسی و رفع شده است و با حضور دکتر خاندوزی به عنوان وزیر اقتصاد امیدواریم بتوانیم در حوزه ایجاد بانک خصوصی مناطق آزاد، ارائه نظام نامه لجستیک، و رفع مشکلات احصا شده در حوزه امور مالیاتی توفیقاتی را کسب نماییم.

گفتنی است در این نشست فعالان اقتصادی در حوزه های تجاری، صنعتی، دانش بنیان، تولیدی و بندری هر کدام نظرات و مشکلات خود را بیان و راهکارهای پیشنهادی را عنوان داشتند.