به گزارش ختم کلام و به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، در دیدار دکتر حمیدرضا آبایی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با مهندس علی اوسط اکبری مقدم، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان، راهکارهای گسترش همکاری های دوجانبه جهت بهره برداری حداکثری از ظرفیت های تجارت دریایی در دریای خزر، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه اتصال به شبکه ریلی موجبات توسعه همکاری های منطقه ای و رونق اقتصادی استان و کشور می شود، اظهار داشت: بندر کاسپین مکمل بندر انزلی است و با همکاری و هم افزایی فرصت های خوبی برای تجارت دریایی کشورمان فرآهم می شود موضوعی که از قبل ایجاد ظرفیت های جدید در این حوزه حاصل می شود.

مهندس مقدم با تاکید بر اینکه کلیه مزیت‌ها و معافیت های قانونی منطقه آزاد در بندر انزلی نیز اعمال می شود و این امر موجب پویایی این بندر شده، بر لزوم بهره مندی از ظرفیت بنادر منطقه بر توسعه گردشگری دریایی تاکید نمود.

وی لازمه دست یابی به بخش بیشتری از تجارت در دریای خزر را تعامل و وجود استراتژی مشترک برای افق بلند مدت اعلام کرد و افزود: افزایش جلسات کاری مشترک میان مدیران و کارشناسان دو نهاد می تواند به تحقق این راهبرد سرعت بخشید و زمینه بهره برداری بیشتر از فرصت های ترانزیتی خزر درسطح منطقه ای و فرامنطقه ای فرآهم می شود

اکبری مقدم رویکرد سازمان متبوع خود را بر تعامل میان دو بندر واقع در محدوده منطقه آزاد انزلی بیان داشت وتصریح کرد: اتصال به شبکه ریلی نه تنها باعث وصل شدن بنادر جنوب به شمال می شود، بلکه موجبات توسعه همکاری های منطقه ای و رونق اقتصادی استان و کشور می گردد و در این مسیر باید از ظرفیت های گردشگری نیز بهره برد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته شده در منطقه آزاد انزلی که با تلاش مدیران سازمان و حمایت های استاندار محقق شده، تصریح کرد که باید از پتانسیل های بنادر انزلی و کاسپین در مسیر هم افزایی استفاده شود.

وی افزود: تعامل سازنده و بیشتر جهت تسهیل و توسعه همکاری ها الزامی است و آمادگی خود را جهت گسترش همکاری های دو و چند جانبه با سایر بنادر دریای خزر اعلام می کنیم.

آبایی توسعه همکاری های دو طرف را باعث ارتقای جایگاه گیلان در خدمات دریای کشور عنوان کرد و گفت: با عنایت به قطب کشاورزی گیلان، می توان از ظرفیت این دو بندر در توسعه صادرات غیرنفتی استان و کشور بهره مند شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی از استراتژی بندر متبوع خود به سمت کالاهای کانتینری خبر داد و بر لزوم حذف ارزش افزوده تأکید کرد.

گفتنی است در این دیدار افقی عضو هیأت مدیره و معاون بندری و حوزه خزر و مدیران حوزه معاونت و معاونین اداره کل بنادر و دریانوردی استان حضور داشتند.