ختم کلام: سید محمد احمدی شهردار رشت امروز (شنبه، پنجم تیر) در جریان بازدید از کارخانه کود آلی لاکان رشت که با حضور «جمالی نژاد» معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشورانجام شد با اشاره به دفن روزانه هزار و ۲۰۰ تن زباله در سایت سراوان گفت: کمتر از ۵۵۰ تن از این زباله متعلق به شهر رشت بوده و مابقی مربوط به ۵۰ شهر و روستای اطراف است که باید مدیریت شود
احمدی به پروژه‌های تعریف شده شهرداری در مدیریت و ساماندهی پسماند اشاره کرد و بیان داشت: با اجرای این پروژه‌ها که نیازمند کمک نمایندگان مجلس، مسئولان و دولت در تامین منابع مالی است، می‌توان ۵۵۰ تن زباله روزانه را مدیریت و ساماندهی کرد.
شهردار رشت با اشاره به مشکلات عدیده‌ای که سایت زباله سراوان در منطقه ایجاد کرده افزود: به سبب وجود این مشکلات به شدت تحت فشار هستیم و باید منابع مالی و اعتبارات لازم جهت پیشبرد پروژه‌های پسماند به موقع و سریع در سال جاری تخصیص پیدا کند.
وی از عقب ماندگی شهرداری رشت در جذب اعتباراتی که برای پروژه‌های پسماند در نظر گرفته شده، سخن گفت و تاکید کرد: اگر حجم اعتبارات جذب شده قابل قبول باشد، دستگاه زباله سوز سایت سراوان رشت تا سه سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.
شهردار رشت مطالبه دستگاه قضایی استان گیلان از شهرداری برای حل معضل سراوان و اجرای سریع‌تر پروژه‌های آن را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: پروژه دفن بهداشتی زباله با برآورد اولیه بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان که در حال حاضر در دست بررسی و کارشناسی است، توسط شهرداری رشت به مناقصه گذاشته شده است که باید ظرف سه سال به بهره‌برداری برسد.
احمدی از تمام نمایندگان استان گیلان در مجلس به ویژه سه نماینده رشت، دولت، سازمان برنامه و بودجه، استانداری گیلان و سایر دستگاه‌ها و نهادها خواست برای حل معضل سراوان به شهرداری به شکل ویژه کمک کنند.
سید امیر حسین علوی، عضو شورای شهر رشت نیز در این جلسه ضمن تشکر از زحمات شهرداری و حضور جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در گیلان جهت پیگیری پروژه‌های پسماند شهرداری رشت عنوان کرد: در حال حاضر گستره‌ای بسیار از زباله را در سایت سراوان شاهدیم که باید حتما توسط شن پوشش داده شود.
وی لزوم تسریع در اجرای پروژه‌های پسماند شهرداری رشت با حمایت‌های همه جانبه دولت و استانداری گیلان را مورد تاکید قرار داد و ابراز داشت: برای دو پروژه کارخانه کود آلی و زباله سوز اگر اعتبارات کافی اختصاص داده شود شاهد تسریع در فرآیند انجام آن‌ها خواهیم بود.
عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه در صورت تزریق اعتبارات مورد نیاز ۸۰ درصد دغدغه‌هایی که در بحث مدیریت پسماند شهرداری رشت وجود دارد از بین می‌رود اظهار داشت: معتقدیم با اجرا و بهره‌برداری از چند پروژه‌ای که هم اینک توسط شهرداری در حال انجام است می‌توانیم هزار تن زباله را به شکل بهینه مدیریت کنیم