معاون سازمان نظام پزشکی کشور تشریح کرد: امکان انجام تست سریع کرونا در مطب‌ها+ قیمت · ختم کلام | ختم کلام
تبلیغات

معاون سازمان نظام پزشکی کشور تشریح کرد: امکان انجام تست سریع کرونا در مطب‌ها+ قیمت

معاون سازمان نظام پزشکی کشور تشریح کرد: امکان انجام تست سریع کرونا در مطب‌ها+ قیمت

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور از ایجاد امکان انجام تست رپید کرونا در مطب‌های پزشکی خبر داد و گفت: بر این اساس با درخواست خود بیمار این امکان را فراهم کردیم که بتوانند در مطب‌ها تست رپید کرونا را انجام دهند.

به گزارش ختم کلام دکتر محمد جهانگیری در گفتگو با ایسنا، درباره انجام تست کرونا در مطب‌های پزشکی، گفت: اقدامی که در این زمینه انجام دادیم، در جهت تشخیص زودرس بوده است. به طوری که امکان انجام تست فقط در مراکز بهداشتی نباشد و دسترسی بیشتری به تست اتفاق افتد. بر این اساس با تمهیداتی که انجام دادیم، قیمت تمام شده هر تست را احصاء کردیم، تخفیفی هم روی آن از سوی شرکت‌ها گذاشته شده و آن را به مطب‌هایی که بیمار می‌پذیرند داده‌ایم.

وی با بیان اینکه تست موجود در مطب‌های پزشکی، تست رپید است، افزود: در تست رپید پاسخ مثبت ارزشمند است. به ویژه خوب است که این تست در افرادی که در معرض کرونا بوده‌اند، انجام شود. در حال حاضر تست رپید در شبکه‌های بهداشت، پایانه‌ها و مرزها انجام می‌شود. حال خوب است که وقتی افراد به بیمارستان‌ها و به ویژه مطب‌ها مراجعه می‌کنند، نیز دغدغه‌ای نداشته باشند. بنابراین این امکان را فراهم کردیم که در صورت درخواست خود بیماران، بتوانند تست رپید را در مطب‌ها انجام دهند. در این صورت دیگر بیمار برای انجام تست به جای دیگری ارجاع نمی‌شود و فرآیند انجام تست و پاسخ دهی هم ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

جهانگیری ادامه داد: بنابراین هماهنگی‌هایی را به وجود آوردیم که امکان انجام رپید تست کرونا در مطب‌ها طبق پروتکلی که سازمان نظام پزشکی با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و با تایید معاونت درمان داشته، فراهم شود. بنابراین در مطب‌های رسمی این اقدام انجام می‌شود. آموزش‌های لازم هم به پزشکان ارائه شده و در عین حال تعرفه آن را هم مشخص کردیم که کمتر از تعرفه آزاد است و از شرکت‌ها تخفیف گرفته شد و ۳۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت تعرفه آزاد است.

وی تاکید کرد: ابتدا ما در نظام پزشکی پیشنهاد دادیم که انجام این تست در مطب‌ها رایگان باشد و اعلام کردیم که اگر کیت‌ها را به صورت رایگان به ما دهند، ما هم رایگان انجام می‌دهیم، اما امکان‌پذیر نشد. بر این اساس اکنون قیمت انجام هر تست در مطب‌ها حدود ۶۰ هزار تومان برآورد شده است. یعنی هر بیماری که تمایل داشته باشد، با پرداخت ۶۰ هزار تومان می‌توانند در مطب‌ها تست رپید کرونا را انجام دهند.

وی گفت: ما این امکان را فراهم کردیم، اما مطب‌ها اگر خودشان داوطلب باشند، می‌توانند نسبت به انجام تست رپید کرونا برای بیمارانی که تمایل به انجام آن دارند، اقدام کنند. البته اقدامی اجتماعی است که به ویژه در این دوره‌گذاری که باید با واکسیناسیون به تدریج ایمنی ایجاد شود، مناسب است. به هر حال به نظر می‌رسد که تا پایان امسال به یک واکسیناسیون کامل نخواهیم رسید و باید چنین اقداماتی را انجام دهیم.