دکتر روحانی در آیین افتتاح طرح های ملی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور:
اتصال راه آهن رشت به منطقه آزاد انزلی طرح بسیار مهم و استراتژیکی است که بنادر جنوبی خلیج فارس را به این بخش از دریای خزر در گیلان متصل می کند/مبنای مناطق آزاد تجاری جذب سرمایه و تکنولوژی است / مناطق آزاد از اهمت بالایی برای اقتصاد کشور برخوردار است/

به گزارش ختم کلام و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، دکتر حسن روحانی، رییس جمهور در مراسم افتتاح طرح های ملی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با بیان اینکه اتصال راه آهن رشت به منطقه آزاد انزلی طرح بسیار مهم و استراتژیکی است که بنادر جنوبی خلیج فارس را به این بخش از دریای خزر در گیلان متصل می کند، اظهار داشت: کار بسیار بزرگی در بندر انزلی و مخصوصاً مجتمع بندری کاسپین انجام شده و بنده این بندر بسیار مهم را از نزدیک دیده ام، مجتمع بندری که در دریای خزر و در ارتباط با کشورهای همسایه حائز اهمیت است.

رییس شورایعالی مناطق آزاد باتأکید برلزوم تسریع تصال راه آهن رشت به منطقه آزاد انزلی به عنوان طرح بسیار مهم و استراتژیک؛ انتقاد از عقب بودن از زمان بهره برداری تا پایان اسفند ماه سال جاری، اضافه کرد:از مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی، استاندار گیلان، وزیر راه و شهرسازی و دکتر بانک می خواهم این پروژه را به عنوان یک پروژه مهم استراتژیک با همه توان در دستور کار قرار دهند .

وی خواستار افزایش فعالیت کاری در مسیر تکمیل این پروژه در سه شیفت کاری به منظور افتتاح آن تا اوایل سال آتی شد، و تصریح کرد: در صورت وجود هر گونه مشکل و اعتبار در مسیر اجرای پروژه، دبیرشورایعالی مناطق آزاد و استاندار گیلان، مستقیم به بنده اطلاع دهند، تاپیگیری شود، باید توجه داشت این پروژه طرح بسیار مهمی است چرا که بنادر جنوبی خلیج فارس را به این بخش از دریای خزر در گیلان متصل می کند.

رییس جمهور، اتصال راه آهن به بندر کاسپین را در مقابل تمامی پروژه های منطقه دارای اهمیت ویژه ای قلمداد کرد و افزود:خود بنده نیز،سرعت بخشیدن به این پروژه را دنبال می‌کنم. از آقای بانک می‌خواهم ظرف دو هفته آینده گزارش مکتوب ای در خصوص مشکلات و مسائل این پروژه به بنده ارائه داد

دکتر حسن روحانی در چهل و یکمین هفته از افتتاح طرح های ملی و توسعه ای کشور پس از افتتاح ۶۰ طرح زیربنایی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به ارزش حدود ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، خاطرنشان کرد: از آغاز دولت یازدهم تاکید من این بوده است که مناطق آزاد نباید محل واردات کالا باشد و باید به محلی برای صادرات تولیدات و محصولات کشور تبدیل شود.

رییس شورایعالی مناطق آزاد با بیان اینکه از ابتدا بنا بر این بوده که در مناطق آزاد محصولاتی قابل رقابت با دنیا با استانداردهای قابل قبول تولید شود و این مناطق بتواند به مراکز صادراتی تبدیل شود که هم به اقتصاد منطقه و هم به اقتصاد کل کشور کمک کند،خاطرنشان کرد: با ریل گذاری های انجام شده، امروز آمارها نشان می دهد که در مسیر تبدیل مناطق آزاد از وارد کننده کالا به صادرکننده تولیدات و محصولات کشور موفق بوده ایم و صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور رقمی بالغ بر ۱۳۸ میلیارد دلار است و در برابر واردات ما در این مناطق درمجموع ۴۷ میلیارد دلار بوده است.

دکتر روحانی با اشاره به راه اندازی پنجره واحد خدمات الکترونیک در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، گفت: امروز به اعتبار توسعه و گسترش دولت الکترونیک مسیر راه‌اندازی کسب و کارها شفاف، کوتاه و عادلانه شده و به دلیل حذف مراجعات حضوری، فساد احتمالی از این روند نیز تا حدود زیادی رفع شده است.

رییس جمهور افزود: امروز حدود ۷۰ درصد روند انجام کارهای لازم برای کسب مجوز فعالیت‌های اقتصادی مناطق آزاد تجاری در بستر دولت الکترونیک انجام می‌شود که تا پایان دولت فرایند الکترونیک به صددرصد ارتقا یافته و زمان لازم برای کسب مجوز نیز از ۳۰ روز به ۲۰ روز کاهش خواهد یافت.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه مناطق آزاد در شرایط تحریم می‌توانند کمک حالِ اقتصاد کشور باشند، اضافه کرد: در سال ۹۷ و همزمان با آغاز جنگ تمام عیار و تروریسم اقتصادی علیه کشورمان تاکید کردم که مناطق آزاد و تجاری باید به کمک کشور برای مقابله با تحریم بیایند.

رییس جمهور اظهار داشت: امروز این خبر خوشحال‌کننده را شنیدیم که در همین شرایط فشار و تحریم‌های گسترده اقتصادی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسبت به سال گذشته در مجموع ۵۶ درصد افزایش جذب سرمایه‌ داخلی و خارجی داشته‌اند که نشان از رشد و بهبود جذابیت‌های این مناطق و عملکرد موفق دولت در این زمینه است.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز تقریبا در همه کشورهای منطقه، مناطق آزاد و ویژه تجاری و اقتصادی در حال فعالیت هستند، اظهار داشت: امروز رقابت برای جذب سرمایه سخت‌تر شده و لذا باید روز به روز جذابیت و امتیازهای معقول مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور را برای موفقیت در این رقابت افزایش دهیم.

رییس جمهور تصریح کرد: دولت علاوه بر وعده‌هایی که برای ایجاد رونق در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داده است در لایحه بودجه نیز تمهیداتی برای این منظور اندیشیده که از نمایندگان محترم مجلس می‌خواهم این مسائل را در بررسی لایحه بودجه سال آینده مدنظر قرار دهند و توجه داشته باشند که باید برای ایجاد رونق در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وعده‌ها را عملی کنیم.

** مجلس امتیازات مناطق آزاد را کاهش ندهند

دکتر روحانی همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که لوایح ارائه شده دولت برای ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید در کشور را سریع‌تر بررسی و تصویب کنند تا بتوان از ظرفیت‌های مناطق مختلف کشور برای جذب سرمایه داخلی و خارجی و ایجاد و سرعت بخشیدن به رونق اقتصادی بهره برد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی علاوه بر جذابیت‌های موجود برای فعالیت‌های اقتصادی در زمینه گردشگری نیز جذابیت‌های زیادی دارند، خاطرنشان کرد: بسیاری از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، چه در جنوب و چه در شمال کشور ظرفیت و امکان جذب گردشگر و رونق فعالیت‌های مرتبط را دارند که این امکان، ضرورت همکاری و هماهنگی دستگاه‌ها و قوای مختلف برای تسهیل فعالیت مناطق آزاد و تجاری کشور را بیش از پیش اثبات می‌کند.