سید محمد احمدی در کارگروه ویژه پیشگیری و برخورد موثر و فوری با تخلفات ساخت و ساز و تغییر کاربری غیر مجاز به تدوین شیوه نامه برای نسق‌سازی اشاره کرد و گفت: این شیوه نامه در شورای اسلامی شهر رشت است و باید فرایند اداری آن طی شود و سپس مورد استناد قرار گیرد.
وی با بیان اینکه ما در مقابل مافیای خلاف‌سازی قرار داریم، گفت: سال‌ها شاهد خلاف‌سازی آدم‌های دانه درشت و خاص هستیم و این افراد به دلیل زیاده خواهی که دارند به دنبال خلاف‌سازی می‌روند.
شهردار رشت به تهدید مدیر منطقه پس از تخریب ملک در یکی از مناطق اشاره کرد و افزود: متاسفانه مدیر منطقه مربوطه به دلیل اجرای قانون تهدید و دچار سوء قصد شده است.
احمدی منفعل بودن در مقابل خلاف سازان را نادرست عنوان کرد و گفت: باید در مقابل ساخت و سازهای خلاف ایستاد؛ برخی از خلاف سازان به دلیل‌عدم رعایت ضوابط و اصول ساخت و ساز در حال بازی با مال و جان مردم هستند.
وی با بیان اینکه ما وارد مرحله جدیدی شده ایم، افزود: ما در مدیریت شهری وظایفی را بر عهده داریم و مکلف به اجرای قوانین هستیم و در این مسیر به کمک مسئولین ذیربط نیاز داریم.
این مسئول به ارائه آماری از تخلفات ساختمانی پرداخت و گفت: ۶ هزار حکم تخریب روی میز بنده است. شهرداری رشت ۱۴۵۰ مورد جلوگیری از خلاف برای املاک دارای پروانه و ۱۲ هزار و ۷۵ مورد مشابه برای املاک نسقی داشته است.
سید محمد احمدی همچنین ضمن قدردانی از دستگاه قضا  گفت: رئیس کل دادگستری، دادستان محترم و معاونین ایشان همواره در کنار ما بوده‌اند که بسیار قابل تقدیر است.