ختم کلام: محمدحسن عاقل منش در حاشیه نشست چهارشنبه شورای اسلامی شهر رشت که به دلیل حد نصاب نرسیدن اعضا، تشکیل نشد، ضمن نبریک میلاد فاطمه زهرا(س) و فرا رسیدن دهه فجر  به خبرنگاران گفت: سفر ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت الله رئیسی که جایگاهی رفیع در جامعه دارند و عهده دار وظیفه ای خطیر هم هستند را در پیش رو داریم.
وی افزود: ضمن تقدیر و تشکر از تلاشهای ارزنده ایشان در زمینه مبارزه با مفاسد بزرگ اقتصادی و همچنین حل و فصل مناسب مشکلات تعداد بسیاری از کارخانجات، صنایع و صاحبان صنعت، می خواستم پیشنهاد کنم که اولاً اگر می شود، دیداری با ایشان با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار رشت برنامه ریزی شود و اگر نمی شود، از طریق آقای استاندار به یکی از مسائل مهم شهرمان، که همواره خاطر اعضای محترم شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری را
می آزارد با آیت الله رئیسی در میان گذاشته شود، تا به حول قوه الهی از آثار و تبعات سوء این رفتار و عمل ناپسند اجتماعی در جامعه کاسته شود.
عاقل منش با تاکید بر اینکه همه اعضای شورای اسلامی شهر رشت در این زمینه هم نظر هستند، افزود: مساله ساخت و ساز در زمینهای فاقد سند رسمی هنوز به فرجامی مشخص نرسیده است و این موضوع می تواند در سفر کوتاه رئیس محترم قوه قضاییه به استان گیلان به عنوان یکی از موضوعات محوری رشت و دیگر شهرهای استان مطرح شده و به راهکاری قانونی در این زمینه منتهی گردد.
به نظر من مساله ای که می شود در این سفر کوتاه با آیت الله رئیسی در میان گذاشت تا جامعه نیز از آن نفع ببرد، حل مشکل دیرینه ساخت و ساز در زمینهای فاقد سند رسمی است که در بسیاری مواقع مشکلات و تبعات فراوانی هم برای سازندگان و هم مدیریت شهری به وجود می آورد.
وی افزود: اگر به حواشی شهر رشت نگاه کنیم به خوبی انبوهی از ساخت و سازهای غیرمجاز را می بینیم که بسیاری از آنها اصول اولیه ساخت و ساز را رعایت نکرده اند و پس از ساخت هم جامعه را با مسائل مشکلات متعدد از جمله خطرات گوناگون در زمان بروز زلزله یا سیل و… در زمینه زیرساختها همچون مشکل آب و فاضلاب، گازکشی، برق رسانی، مساله راه و… روبه رو میکنند و به همین دلیل حواشی شهر به بیغوله ای تبدیل شده که کار خدمت رسانی را برای شهرداری نیز مشکل کرده است.
این عضو شورای اسلامی شهر رشت خاطر نشان کرد: اگر مساله ساخت و ساز در زمینهای فاقد سند رسمی یکبار برای همیشه قانونمند شود، بسیاری از مسائل مرتبط رفع شده و هم مدیریت شهری و دستگاه های خدمات رسان و هم سازندگان بناها از بلاتکلیفی خارج می شوند و جلو ساخت و سازهای غیراصولی و غیرمهندسی نیز گرفته شده و شهر نظم و سامانی مشخص می یابد. این کار سبب می گردد از حجم و انبوه پرونده هایی که به کمیسیون ماده ۱۰۰ می رسد نیز کاسته شده و شهرداری هم در این زمینه از بلاتکلیفی خارج می شود.
وی ادامه داد: به عنوان یک پیشنهاد از ریاست محترم شورای اسلامی شهر رشت می خواهم که در نامه ای به استاندار گیلان، نماینده محترم ولی فقیه در استان و رئیس کل محترم دادگستری استان درخواست یک نشست ولو کوتاه مدت با ریاست قوه قضائیه را مطرح کنند و اگر برنامه سفر ایشان فشرده بوده و این امکان به وجود نیامد از طریق استانداری، یا بازرسی و یا شورای قضایی استان این موضوع به سمع و نظر ایشان رسانده شود تا به امید خدا مساله ای که این روزها شهر رشت و بسیاری از شهرهای استان را دچار مشکل کرده رفع شود و خطرات اساسی شهر که از نظر ایمنی ممکن است شهرهای ما را با فاجعه روبه رو کند، به گونه ای حل و فصل شود.
عاقل منش گفت: البته با توجه به اینکه جلسات متعددی در این زمینه با استاندار محترم گیلان و دیگر مقامات قضایی و نظارتی برگزار شده و راهکارهایی نیز ارائه گردیده است، شرایط و بستر کار بیش از هر زمانی برای حل و فصل کامل موضوع فراهم است که امیدواریم با دستور موکد ریاست محترم قوه قضائیه در اسرع وقت به نتایج قابل قبول در این زمینه دسترسی پیدا کنیم که در این راستا پیشنهادهای فنی مشخصی هم آماده ارائه هست.
این عضو شورای اسلامی شهر رشت در پایان تاکید کرد: امیدوارم سفر ریاست محترم قوه قضاییه به استان گیلان سفری پرخیر و برکت برای مردم این سامان بوده و دستاوردهای مفید و موثری هم در زمینه های مختلف برای استان گیلان و شهر عزیزمان رشت به همراه داشته باشد.