آرشیو » اجتماعی » اسلایدر بالا » مهمترین عناوین » ویژه » پیشخوان
کد خبر : 9681
شنبه - 8 آذر 1399 - 23:44

کاهش ۱۰ درصدی قیمت مسکن

رییس اتحادیه  مشاوران املاک تهران با بیان اینکه قیمت مسکن ۱۰ درصد کاهش یافت تصریح کرد: دولت عامل اصلی افزایش قیمت در بازار مسکن است.

کاهش ۱۰ درصدی قیمت مسکن
ختم کلام: مصطفی قلی خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره وضعیت معاملات املاک و بازار مسکن در تهران اظهار داشت: طبق آمار رسمی از تاریخ ۱/۱/۹۸ تا ۴/۹/۹۸ تعداد قراردادهای شهر تهران ۱۶۹ هزار و ۵۴۳ هزار فقره بوده که از این تعداد ۵۴ هزار و ۴۱۹ فقره مبایعه نامه و ۱۱۴ هزار و ۱۱۷ هزار هم اجاره نامه بوده است. حال اینکه از تاریخ ۱/۱/۹۹ تا ۴/۹/۹۹ هم میزان مبایعه نامه ۶۰ درصد کاهش داشته و و هم قراردادهای اجاره با کاهش ۲۳ درصدی مواجه بوده است که البته قراردادهای اجاره به دلیل شرایط کرونایی که خانوار ترجیح به تمدید داشتند، کاهش یافت.
وی با اشاره به مولفه‌های تاثیر گذار در قیمت مسکن گفت: چهار عامل بازار سرمایه، ارز، طلا و حامل‌های انرژی در تعیین قیمت مسکن اثرگذار هستند که شاهد آن هستیم در چند روز اخیر هم قیمت طلا و ارز کاهش یافته و بورس نسبت به نیمه اول سال افت داشته است همچنین نرخ حامل انرژی هم تغییری نکرده است.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: بنابراین با توجه به وضعیت بازارهای موازی شاهد کاهش قیمت ۱۰ الی ۱۵ درصدی قیمت مسکن هستیم.
وی تاکید کرد: البته هیچ توصیه‌ای نسبت به خریدن یا نخریدن مسکن به مردم نمی‌کنیم چراکه می‌دانیم مردم بازارها را رصد و تحلیل می‌کنند.
خسروی ادامه داد: من فرد سیاسی نیستم اما به عنوان یک کارشناس دلایل افزایش و کاهش قیمت مسکن را بررسی می‌کنم. همانطور که گفته شد ارز، طلا و بورس در قیمت بازار مسکن اثرگذار هستند و دولت تمام این بازارها را مدیریت می‌کند بنابراین اگر این عوامل باعث رشد قیمت مسکن شدند افزایش قیمت‌ها کار دولت بوده و امروز هم شاهد آن هستیم قیمت‌های این عوامل با اراده دولت کاهش یافته و به دنبال آن قیمت‌ها در بازار مسکن هم پایین آمد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک افزود: صحبت‌ها از روزهایی می شود که قیمت ارز باز هم کاهش می‌یابد و در این صورت در بازار مسکن هم به ثبات قیمتی می‌رسیم