آرشیو » اجتماعی » پیشخوان » گیلان
کد خبر : 18868
سه شنبه - 8 خرداد 1403 - 13:07

اکران فیلم مستند پرتره شیون فومنی در خانه هنرمندان ایران

فیلم مستند پرتره شیون فومنی در خانه هنرمندان ایران اکران می شود.

اکران فیلم مستند پرتره شیون فومنی در خانه هنرمندان ایران

http://ختم کلام؛

به گزارش حامد فومنی مدیر بنیاد فرهنگی شیون فومنی، اولین اکران فیلم مستند پرتره شیون فومنی از سوی مجله بخارا با همکاری بنیاد فرهنگی شیون فومنی با عنوان ” شب شیون فومنی”  در ساعت پنج بعدازظهر روز پنج شنبه، دهم خرداد ۱۴۰۳ در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
وی گفت: در این آیین، پس از سخنرانی کاوه بهرامی مقدم، علی دهباشی و حامد فومنی شاهد نمایش فیلم مستند ” دره پروانه ها” خواهیم بود.
در ادامه مدیر بنیاد فرهنگی شیون فومنی اشاره نمود:   ” دره پروانه ها”، فیلم مستند پرتره شیون فومنی است که این فیلم در راستای شیون شناسی، شناخت و  تبیین ناگفته هایی از زندگی، افکار و اندیشه های ادبی، سیر و سلوک شاعرانه و اثرگذاری های شیون فومنی در اجتماع و در شعر و ادبیات معاصر ساخته شده است.
حامد فومنی درباره عوامل سازنده فیلم مستند” دره پروانه ها” گفت : کاوه بهرامی مقدم کارگردان، فیلمنامه نویس و مجری طرح ، هامون بهرامی مقدم مدیرتصویربرداری، تدوین و صداگذاری و حامد فومنی پژوهش و دکلمه اشعار گیلکی و فارسی از عوامل سازنده این فیلم و تهیه کننده  فیلم مستند‌ شیون فومنی، بنیاد فرهنگی شیون فومنی است.

شیون فومنی( میراحمد فخری نژاد) متولد سوم دی ۱۳۲۵، شاعر و ترانه سرا، از مشاهیر و مفاخر فرهنگی و از معدود شاعران موفق دو زبانه معاصر، از سویی در شعر گیلکی از قله های شعر گیلان و از شاعران محبوب و مردمی شمال کشور و در شعر و غزل فارسی از چهره های نامدار معاصر به شمار می رود. اشعار گیلکی شیون فومنی، سرتا سر گیلان را در نوردیده و در دل مردم جای دارد. مجموعه آلبوم های صوتی شعر گیلکی شیون فومنی با عنوان ” گیله اوخان” ( پژواک گیلان) از نظر ارزش، منزلت و اعتبار فرهنگی همانند آثار فاخری چون: شاهنامه فردوسی، دوبیتی های باباطاهر، مثنوی مولانا، بوستان  و گلستان سعدی و دیوان حافظ و…به عنوان یکی از گنجینه ها و میراث معنوی، مصداق هویت و شناسنامه فرهنگی گیلانیان محسوب می شود. او خالق ترانه های خاطره انگیزی به گیلکی و فارسی است.
اشعار و غزل های فارسی شیون فومنی در سه سطح زبانی، ادبی و فکری، نشان دهنده ی پیوند خجسته ی ” نوآوری” و ” سنت” است و این مهم برخاسته از پشتوانه ی غنی و درک عمیق شاعر از فرهنگ و ادبیات پیشین تا جریان های ادبی معاصر بوده است که با نگاهی تازه به جهان و انسان در بافت و بیان و ذهن و زبانی شاعرانه، شیون را در گونه های غزل معاصر اعم از جریان خلاق غزل نو، غزل تصویری و…به عنوان شاعر موفق ” غزل نوسرا” و ” نوآور در غزل” معرفی می کند.
شیون در بیست و سوم شهریور ۱۳۷۷ پس از یک دوره بیماری کلیوی چشم از جهان فروبست. از وی آثار متعددی به گیلکی و فارسی منتشر شده و نیز در دست انتشار می باشد.