آرشیو » پیشخوان » گیلان
کد خبر : 13338
شنبه - 20 فروردین 1401 - 08:39

ورود دادستان لنگرود به موضوع تنبیه بدنی یک دانش‌آموز توسط مدیر مدرسه

دادستان لنگرود در واکنش تنبیه دانش آموز توسط مدیر گفت: هرگونه فعل یا ترک فعل عمدی که سلامت جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی طفل و نوجوان را در معرض خطر و آسیب قراردهد؛ از قبیل ضرب و جرح، توهین یا تهدید نسبت به طفل یا نوجوان براساس قانون حمایت از کودکان و نوجوانان جرم است.

ورود دادستان لنگرود به موضوع تنبیه بدنی یک دانش‌آموز توسط مدیر مدرسه

روز گذشته مطلبی در فضای مجازی در خصوص تنبیه بدنی شدید یک دانش آموز توسط مدیر یک مدرسه در فضای مجازی منتشر شد که بازتاب بدی را در روزهای نخست حضور دانش آموزان بعد از دو سال دوری از مدارس به همراه داشت.

مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان لنگرود با اشاره به انتشار عکسی از سیلی مدیر مدرسه‌ای در لنگرود بر صورت یک دانش آموز نوجوان با تائید این خبر اظهار کرد: در یکی از مدارس، دو دانش آموزِ مقطع ششم ابتدائی با یکدیگر درگیر می‌شوند و مدیر مدرسه برای جدا کردنشان ورود کرده و به یکی از دانش آموزان سیلی می‌زند.

مجید فاریابی با اشاره به سابقه ۱۵ساله این مدیر مدرسه گفت: به مدیر مدرسه تذکر کتبی درج در پرونده داده شد، در تلاشیم تا رضایت خانواده دانش آموز را جلب کنیم و به ملاقات حضوری دانش آموز نیز خواهیم رفت و علاوه بر دلجوئی وی، موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دادستان شهرستان لنگرود نیز در واکنش به این موضوع و تنبیه دانش آموز توسط مدیر اظهار کرد: هرگونه فعل یا ترک فعل عمدی که سلامت جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی طفل و نوجوان را در معرض خطر و آسیب قراردهد؛ از قبیل ضرب و جرح، توهین یا تهدید نسبت به طفل یا نوجوان براساس قانون حمایت از کودکان و نوجوانان جرم است.

سیدهاشم میرحسینی با بیان اینکه قانون برای تنبیه دانش آموزان روش‌هایی را در نظر گرفته است، گفت: بر اساس ماده ۷۶ آئین نامه انضباطی، دانش آموزان متخلفی که راهنمایی‌ها و چاره‌جویی‌های تربیتی، در آن‌ها مفید و مؤثر نباشد، با رعایت تناسب به یکی از روش‌هایی که در قانون آمده، مورد تنبیه قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به برخی از روش‌های در نظر گرفته شده توسط قانون برای تنبیه دانش آموز متخلف بیان کرد: تذکر و اخطار شفاهی به طور خصوصی یا در حضور دانش آموزان کلاس مربوط، تغییر کلاس در صورت وجود کلاس‌های متعدد در یک پایه با اطلاع ولی دانش‌آموز، اخطار کتبی و اطلاع به ولی دانش‌آموز، اخراج موقت از مدرسه با اطلاع قبلی ولی دانش آموز حداکثر برای مدت سه روز و انتقال به مدرسه دیگر از جمله روش‌های تنبیهی دانش آموزان متخلف است.

دادستان لنگرود با بیان اینکه رعایت قانون وظیفه همگانی است و نباید خارج از قانون اقدامی صورت گیرد، افزود: همانطور که به صراحت در ماده ۷۶ و ۷۷ اشاره شده، تنبیه بدنی و یا هرگونه توهین و تحقیر دانش‌آموز، جایگاهی در اصول تربیتی و آموزشی مدارس نداشته و هیچ کس حق ندارد به استناد تخلف دانش‌آموزان، اقدام به تنبیه آن‌ها کند.